Ana Sayfa Etiketler Travma

Etiket: Travma

Epilepsi Nöbetinde Doğru Sanılan 5 Yanlış Müdahale!

Acıbadem Maslak Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Erkan Acar hastanın hayatını kaybetmesine bile yol açabilecek bu tür davranışların, epilepsi hastalığına yönelik toplumsal farkındalığın az oluşundan kaynaklandığını belirtti.

Dünyada Bir İlk; Hapşırığını Tutan Bir Adamın Nefes Borusu Yırtıldı

Saman nezlesi nedeniyle hapşırma atağında, hapşırığını tutan bir adamın nefes borusunda delik açıldı.  

Meniere Hastalığı İhmale Gelmez!

Acıbadem Taksim Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları (KBB) Uzmanı Prof. Dr. Arif Ulubil kişinin yaşam kalitesini azaltan bu hastalığın tedavisinde günlük tuz tüketimini azaltmaktan cerrahi yöntemlere kadar pek çok seçeneğin olduğunu söylüyor. Prof. Dr. Arif Ulubil, toplumda ismi çok duyulmamış Meniere hastalığını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. 

Menisküsler De Zamanla Yaşlanır Ve Zayıflar

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Kays Ünal Diz ekleminin gizli kahramanları ve koruyucuları olan menisküslerin de çeşitli sebeplerden dolayı yaralanabileceğini belirterek travma tiplerini ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Çocukluk Travması Yetişkinlerde Baş Ağrısını Artırıyor

Yeni yapılan araştırmalarda, çocuklukta yaşanan istismar, ihmal veya evdeki işlev bozuklukları gibi travmatik olayların yetişkinlik çağında baş ağrısını artırdığı bulundu. 

Avustralya, TSSB, Depresyonu Tedavi Etmek İçin, MDMA Ve Psilosibinin Yasal Kullanımına...

Avustralya, 1 Temmuz'dan itibaren, sırasıyla travma sonrası stres bozukluğunu (PTSD) ve tedaviye dirençli depresyonu tedavi etmek için  yaygın olarak ecstasy olarak bilinen MDMA'nın ve "sihirli mantarlar"daki halüsinojenik bileşen olan psilosibinin tıbbi ortamlarda yasal kullanımına izin verdi. 

Çocuklarda Sık Görülen 4 Yaz Kazası!

Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Çocuk Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Kerim Sarıyılmaz, ebeveynlerin yaz aylarında gelişebilecek kazalara karşı güvenlik önlemlerini mutlaka gözden geçirmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Yumurta Kabuklarından Kemik Aşısı Materyali Geliştirildi

Yeni yapılan bir araştırmada, güvenli ve etkili kemik aşıları yapmak için biyoaktif malzeme oluşturmak üzere tavuk yumurtası kabuğu kullanıldı.

Kesintisiz Tedavi Ve Doğru Bilgilendirme Hemofilik Bireyler İçin Kritik Önem Taşıyor

Pıhtılaşma sistemindeki bozukluk nedeniyle kanamaların normal şekilde durdurulamadığı, nadir görülen, yaşam boyu tedavi gerektiren ve kalıtsal bir hastalık olan hemofili, dünyada yaklaşık 650 bin, Türkiye'de ise 6 binden fazla kişiyi etkiliyor. 
- Advertisement -