Ana Sayfa Sosyal Tıp Erteleme ve Sonraki Sağlık Sonuçları Arasındaki İlişkiler

Erteleme ve Sonraki Sağlık Sonuçları Arasındaki İlişkiler

İsveçli bilim insanları: Erteleme alışkanlığına sahip kişilerin ciddi sağlık problemleri olabilir

Bu alışkanlığın, bir dizi farklı türden sağlık çıktısıyla bazı ilişkileri olabilir

Alışkanlık haline gelmiş ertelemenin depresyonanksiyete, şiddetli ağrı ve düşük uyku kalitesinin yanı sıra fiziksel hareketsizlik gibi daha derin sağlık sorunlarının bir işareti olduğu yeni bir araştırmada belirtildi.

Önceki haftalarda JAMA Network Open’da yayımlanan araştırmada, erteleme eğilimindeki öğrencilerin kötü ruhsal ve fiziksel sağlıktan mustarip olma riskinin daha yüksek olup olmadığı değerlendirildi.

Associations Between Procrastination and Subsequent Health Outcomes Among University Students in Sweden

Aralarında İsveç‘teki Uppsala Üniversitesi’nden de araştırmacıların bulunduğu ekip, Stockholm ve çevresindeki 8 üniversiteden 3 bin 525 öğrenci katılımcıyı çalışmaya dahil ederek onlardan 19 Ağustos 2019 ile 15 Aralık 2021 arasında bir yıl boyunca her üç ayda bir anket doldurmalarını istedi.

Çalışmada araştırmacılar öğrencilerin kendi bildirdikleri erteleme davranışlarını, 1 (çok nadir ya da beni yansıtmıyor) ile 5 (çok sık ya da her zaman beni yansıtıyor) arasında derecelendirilen Likert ölçeğini kullanarak Saf Erteleme Ölçeği’nin İsveç versiyonundaki 5 madde üzerinden değerlendirdi.

Ardından sayılar toplanarak 5 ile 25 arasında değişen bir toplam erteleme puanı elde edildi.

Öğrencilerden elde edilen veriler daha sonra, ertelemenin 9 ay sonraki daha kötü sağlık çıktılarıyla bağlantılı olup olmadığını belirlemek üzere değerlendirildi.

9 ay sonraki takipte, katılımcıların kendi bildirdikleri 16 sağlık çıktısı incelendi.

Bu çıktılar arasında depresyon, anksiyete ve stres semptomları gibi ruh sağlığı sorunlarının yanı sıra şiddetli ağrılar yer alıyor. Bu ağrıların görüldüğü yerler arasında boyun ve/veya üst sırt, alt sırt, üst ve alt ekstremiteler de bulunuyor.

Katılımcıların bildirdiği sağlık çıktıları arasında düşük uyku kalitesi, fiziksel hareketsizlik, tütün kullanımı, esrar kullanımı, alkol kullanımı ve kahvaltı atlama gibi sağlıksız yaşam tarzı davranışlarının yanı sıra yalnızlık, ekonomik zorluklar gibi psikososyal sağlık faktörleri ve genel sağlıkla ilgili sıkıntılar yer alıyor.