Ana Sayfa Tıp&Sağlık Erken Menopoz Meme ve Yumurtalık Kanseri Riskini 4 Kat Artırıyor

Erken Menopoz Meme ve Yumurtalık Kanseri Riskini 4 Kat Artırıyor

Yeni yapılan bir araştırmada, 40 yaşından önce menopoza giren kadınlarda meme ve  yumurtalık kanseri riskinin dört kat artırdığı öne sürüldü.

ABD Utah Sağlık Üniversitesi’ tarafından yapılan araştırma,  Boston, Massachusetts’te düzenlenen ENDO 2024’te sunuldu.

Utah Salt Lake City’deki Utah Sağlık Üniversitesi Endokrinoloji, Metabolizma ve Diyabet Bölümü başkanı Corrine Welt, “Bu kadınların akrabalarında meme, prostat ve kolon kanseri riski de daha yüksek”

Corrine  Welt ve meslektaşları çalışmaya primer yumurtalık yetmezliği olan bazı kadınların ve aile üyelerinin üreme veya hormonla ilişkili kanserlere yatkın olabileceği hipoteziyle başladı.

Primary Ovarian Insufficiency (POI)

Birincil yumurtalık yetmezliği, bir kadının yumurtalıklarının 40 yaşından önce normal şekilde çalışmayı bırakması sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

Araştırmacılar, Utah’ta nüfusun yüzde 85’ine hizmet veren iki sağlık sisteminde primer yumurtalık yetmezliği olan 613 kadın ve erken menopoz yaşayan 165 kadın tespit etti.

1995-2021 tarihleri arasındaki tıbbi kayıtları inceleyen araştırmacılar, akrabaları bulmak için Utah Nüfus Veritabanı şecere bilgilerini kullandılar ve Utah Kanser Kaydı’nı kullanarak kadınlar ve aile üyeleri arasındaki kanser teşhislerine odaklandılar.

Araştırmacılar özellikle meme, yumurtalık, endometriyum, kolon, testis ve prostat kanseri teşhisi konanları incelediler.

Erken menopoza giren kadınların meme kanserine yakalanma riskinin iki kat daha fazla olduğunu keşfettiler. Yumurtalık kanseri için bu risk neredeyse dört kat arttı.

İkinci derece akrabalarda (teyzeler, amcalar, büyükanne ve büyükbabalar, yeğenler vb.) meme kanseri riski 1,3 kat, kolon kanseri ise 1,5 kat arttı

Birinci, ikinci ve üçüncü derece akrabalarda (yani büyük dedeler, birinci derece kuzenler) prostat kanseri 1,3-1,6 kat arttı.

Corrine  Welt “Düşük yumurta sayısı nedeniyle kısırlığı olan veya erken menopoza giren kadınların, özellikle ailesinde kanser hastası varsa düzenli olarak meme kanseri taramasından geçmeleri gerekiyor. Genel tıp, jinekoloji ve doğurganlık tedavisiyle uğraşan doktorlar, erken menopozun birçok hastalık riskini artırdığının farkında olmalı ve artık meme kanserinin de dikkat edilmesi gereken bu hastalıklardan biri olabileceğinin bilincinde olmalıdır.”