Ana Sayfa Manşet “Emekli olduktan sonra çalışmak zorunda kalmak insanlık dışıdır”

“Emekli olduktan sonra çalışmak zorunda kalmak insanlık dışıdır”

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı İndependent’ten Abdülhakim Günaydın’a verdiği röportajda 8 Şubat G(ö)rev – iş bırakma eylemi hakkında değerlendirmelerde bulundu……..

“Belirsizlik hekimlerin bir bütçe yapmasına olanak sağlamıyor”

Bunun yanı sıra yine benzer bir durumunda ücretlendirme politikalarıyla ilgili olduğunu vurgulayan Fincancı, “Türkiye’de 4A, 4B ve 4C gibi parçalı bir çalışma rejimi var. Bu parçalı çalışma rejimi ile ek ödemelerle ‘performans hızı’ adı verildiği bir ödeme sistemiyle biraz daha aylık aldığı ücretlerini tahammül edebilir düzeye çıkabilecek bir ödeme alıyorlar. Ama bu garanti bir ödeme değil ve ne zaman ödeneceği, nasıl ödeneceği ile ne kadar ödeneceği sürekli değişiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bu durumların hekimler için bir belirsizlik hali yarattığını aktaran Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, “Diyelim ki herhangi biri düzenli olarak belli aylık bir ücret alıyorsunuz bunun karşılığında da bir bütçe oluşturuyorsunuz. Ama bir hekimin böyle bir bütçe oluşturabilme olanağı yok. Bir uzman hekimin 5 bin 800 Türk Lirası alıyor sadece, başka bir ay bunu 10 bin TL olarak alıyor. Bu belirsizlik hekimlerin bir bütçe yapmasına olanak sağlamıyor ve sürekli bir kaygı hali ortaya çıkıyor. Bu düzenlemeyle ‘Bu ayı çıkarabilecek miyim? İhtiyaçlarımı karşılayabilecek miyim?’ şeklinde kaygı yaşıyorlar” ifadelerini kullandı.
tamamı için haber başlığını tıklayınız