Ana Sayfa Tıp&Sağlık Elektronik Sigaranın Yüksek Kalp Yetmezliğine Neden Olduğu Bulundu

Elektronik Sigaranın Yüksek Kalp Yetmezliğine Neden Olduğu Bulundu

Amerikan Kardiyoloji Koleji yıllık bilimsel toplantısında, hayatlarının herhangi bir noktasında e-sigara kullanmış olan 18 yaş ve üzeri kişilerin, hiç kullanmamış kişilere kıyasla kalp yetmezliği yaşama olasılığının yüzde 19 daha fazla olduğunu buldu.

ELECTRONIC NICOTINE PRODUCT USE IS ASSOCIATED WITH INCIDENT HEART FAILURE – THE ALL OF US RESEARCH PROGRAM

Baltimore’daki MedStar Health’deki araştırmacılar, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin araştırma programına katılan 175 bin 667 ABD’li yetişkinin sağlık kayıtlarını analiz etti. Bu örneklemden yaklaşık 28 bin 660 kişi e-sigara kullandığını bildirdi ve toplanan yaklaşık dört yıllık ortalama takip verileri içinde 3bin 242 kişi kalp yetmezliği yaşadı.

Çalışmanın başında kalp yetmezliği kayıtlı olan kişiler analizin dışında tutuldu ve araştırmacılar yaş, cinsiyet ve diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve sigara gibi kalp yetmezliğiyle bağlantılı diğer faktörlere göre düzeltmeler yaptı.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 60’ı 52 yaşlarında kadın olan araştırmada, kalp krizi ve felç vakalarının nispeten düşük olduğu genç yetişkinlere odaklanıyordu.

Hiç elektronik sigara kullanmamış kişilerle karşılaştırıldığında, eski ve mevcut e-sigara kullanıcılarında kalp yetmezliği riski, özellikle de kalp kasının sertleşip kanla tam olarak dolmadığı tipte risk yüzde 19 arttı.

28 bin 660 e-sigara kullanıcısı arasında, sigara içtiğini söyleyenlerin kalp yetmezliği riskinin, e-sigara içen ancak sigara içmeyen kişilere kıyasla yüzde 59’a yükseldiği görüldü.

Ekip daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirttiler.

Elektronik Sigara “Daha Az Zararlı” Değil!