Ana Sayfa İlaç Eisai ve Biogen’den Alzheimer ilacına doğru

Eisai ve Biogen’den Alzheimer ilacına doğru

Eisai ve Biogen Salı günü, geniş çapta beklenen bir çalışmada, Alzheimer ilacının, hastalığın erken belirtileri olan kişilerde bilişsel gerilemeyi yavaşlattığını söyledi.

Alzheimer’s drug slowed progression of disease in late-stage study, drugmakers say

Lecanemab adlı ilacı geliştirmek için Biogen ile birlikte çalışan Eisai liderliğindeki çalışma, araştırmaya katılanların beyinlerindeki amiloid betayı hedefleyen ilacın hafıza ve düşünme problemlerini yavaşlattığını gösterdi. 

Eisai yetkilileri, yeni çalışmanın daha önce Alzheimer hastalığı ve beyinde amiloid betası olan 1.795 kişiyi işe aldığını söyledi. Katılımcılar, 18 ay boyunca iki haftada bir kilogram başına 10 mg doz veya plasebo aldı.

Çalışma, ilacın plaseboya kıyasla ilacı alan kişilerde bilişsel düşüşü %27 oranında azalttığını bildirdi. 

İlaç kullanan kişiler, benzer amiloid hedefli ilaçlarda görülen beyin şişmesi ve küçük kanamalar gibi yan etkiler yaşadı. Çalışma, plasebo grubundaki %8,7’ye kıyasla, insanların %17’sinin küçük beyin kanamaları yaşadığını bildirdi. Yan etkiler beyin görüntülerinde tespit edildi, ancak nadiren semptomlara neden oldu.

Eisai CEO’su Haruo Naito, “Şirket, bu bulguların Alzheimer hastalığının tanı ve tedavisinde yeni ufuklar yaratacağına ve yeni tedavi seçenekleri için umut vadettiğine inanıyor” dedi