Ana Sayfa Eczacılık Eczacılar isyanda! Kriz derinleşiyor

Eczacılar isyanda! Kriz derinleşiyor

Türkiye’de son iki yıldır yaşanan ilaç krizi büyümeye devam ediyor. Eczacılar ve hastalar ilaca ulaşamıyor. Bu yıl şubat ve temmuz aylarında olmak üzere olumsuz ekonomik etkiyi hafifletmek amacıyla iki kez ilaçlara zam yapıldı. Ancak zamların beklenilen seviyenin altında kalması hem yurttaş hem de eczacılar için sorunun devam etmesine neden oldu. / Cumhuriyet

Yükselen döviz kurları ve ilaç fiyatlarında uygulanan sabit kur nedeni ile son bir yıldır eczanelerin yaşadığı ilaç sorunu büyümeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın ilaç fiyatlandırmada kuru bugün itibarıyla 7,86 TL’de tutması piyasada bulunamayan ilaç sayısını artırıyor. Eczacılar ise bu duruma tepkilerini eczane girişlerine “Eczanelerde bulamadığınız ilaçların sorumlusu eczacınız değildir” ve ”Şimdilik açık’‘ yazılı afişler asarak gösteriyor.

İstanbul Şişli’de eczacı olan Kadir Düzgün ve Sude Çetin konuyla ilgili Cumhuriyet’e konuştu. Düzgün ve Çetin, zamların beklenilen olumlu etkiyi yaratmadığını ve bazı ilaçların hâlâ tedarik edilemediğini söyledi.

“İLAÇ PİYASADA YOK”
Eczane sahibi Çetin, hastalar ile birlikte kendilerinin de zorluk çektiğini belirtirken bir müşterisi ile yaşadığı diyaloğu aktardı. Çetin, “Bu sabah bir müşteri geldi, bir ay sonunda zar zor randevu alabildi. Randevuyu zor bulup ilacı yazdırıyor, bu sefer de ilacı alamıyor çünkü ilaç yok. Gezdiği 20’inci eczaneydik. Aradığı psikiyatri uzmanlarınca verilen bir ilaçtı ve bu ilaç piyasada yok. Bu tarz durumlarla son zamanlarda çok karşılaşıyoruz” dedi.

“TEPKİ GÖSTERİYORLAR”
Müşterilerin ilaç bulamadığında tepki gösterdiğini belirten Çetin, ”Hasta gelip ilacı bulamadığında ‘Neden olmayan ilacı doktor yazıyor?’ diyerek bize tepki gösteriyor. Nedenini tam olarak bilemediğimiz için biz de yok demek zorunda kalıyoruz. Biz semt eczanesi olduğumuz için elimizden geldiği kadar onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Müşterilerimiz de bunu bildiği için agresif bir tavır sergilemiyorlar. Ancak nöbetlerde, mahalle dışından gelen müşterilere ilacınız elimizde yok dediğimizde ‘O zaman kapatın dükkânı’ diyerek bizlere tepki gösteriyorlar” diye konuştu. tamamı için kaynağa bknz