Ana Sayfa İlaç Eczacıbaşı İlaç, ABD’li Amgen’den jenerik ilaç ve ilaç hammaddesi üreticisi Gensenta İlaç’ı...

Eczacıbaşı İlaç, ABD’li Amgen’den jenerik ilaç ve ilaç hammaddesi üreticisi Gensenta İlaç’ı 135 milyon dolara satın alıyor

Eczacıbaşı İlaç, ABD’li öncü ilaç şirketi Amgen’in sahip olduğu Gensenta’nın yüzde 99.96 hissesini 135 milyon dolara satın almak için anlaşmaya vardığını açıkladı. Satın alma işlemi, Rekabet Kurulu onayının ardından tamamlanacak.

 

Eczacıbaşı’ndan açıklama:

Eczacıbaşı’ndan sağlıkta stratejik adım

Eczacıbaşı, Türkiye ve dış pazarlarda ilaç alanında stratejik önemde bir satın almaya imza attı. ABD’li öncü ilaç şirketi Amgen’in sahip olduğu Türkiye’nin ilk ilaç şirketlerinden ve geçtiğimiz yıllarda sektörde iki kez ihracat şampiyonluğu elde eden Gensenta’yı satın alan Eczacıbaşı, ihracat pazarlarında gücüne güç kattı. Eczacıbaşı, Gensenta’nın yüzde 99.96’sı için 135 milyon dolar ödeyecek.

Türkiye’nin ilk modern ilaç fabrikasını kuran Eczacıbaşı, 80. yılında sağlık alanında stratejik öneme sahip bir satın almaya imza attı. Eczacıbaşı, ABD’li öncü ilaç şirketi Amgen’in sahip olduğu Gensenta’nın yüzde 99.96 hissesini 135 milyon dolara satın almak için anlaşmaya vardığını açıkladı. Eczacıbaşı, gerçekleştirdiği Gensenta satın almasıyla Türkiye ve dış pazarlarda önemli oyuncu olma yolunda bir adım daha atacak. Satın alma işlemi, Rekabet Kurulu onayının ardından tamamlanacak.

Gensenta satın almasıyla sağlık alanında önemli bir yatırım yaptıklarını belirten Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı “Çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşamın öncüsü olmayı ilke edinen bir kuruluş olarak, hem Türkiye hem de dış pazarlarda geniş ürün yelpazesi ve farklı tedavi alanlarındaki yenilikçi ilaçlarla faaliyetlerimizi artırmayı planlıyoruz. Bu satınalma ile, ilaç ve biyobenzer ilaçların üretimi, ilaç hammaddesi üretimi ve sağlık alanında ihracat yetkinliklerini portföyümüze katarak, yerli üretimin gücü ile büyümeye devam ediyoruz” dedi.

Öte yandan, Amgen tarafından verilen bilgide, Gensenta’nın satışına yönelik stratejik kararın ardından Türkiye’deki faaliyetlerin süreceği ve hastalara hizmet etmeye devam edileceği belirtildi.

SAĞLIKTA DA İHRACAT İLE BÜYÜME

Gensenta, ilaç sektöründe Türkiye’nin en köklü şirketleri arasında yer alıyor. 1923 yılında laboratuvar olarak faaliyete başlayan, 1957’den itibaren Mustafa Nevzat İlaç olarak sektörde birçok ilki gerçekleştiren şirket, 2012 yılında dünyanın önce biyoteknoloji şirketlerinden ABD’li Amgen tarafından satın alındı. Şirketin ismi, 2020 yılında Gensenta olarak değişti.

Farklı ülkelere ihracat yapan Gensenta, geçtiğimiz yıllarda sektörde iki kez ihracat şampiyonu oldu. 2021 sonu itibariyle gelirlerinin %47’sini ihracat ile gerçekleştiren Gensenta, Eczacıbaşı Topluluğu’nun ihracat ve uluslararası büyüme stratejisine sağlık alanında da önemli bir katkı sağlayacak.

Yaklaşık 800 kişilik uzman kadrosu ve modern tesisleriyle Türkiye’nin en önemli mamul ilaç ve ilaç hammaddesi üreticileri arasında yer alan Gensenta, Türkiye’nin ve bölgenin en önemli liyofilize flakon üreticisi ve ihracatcısı konumunda. Gensenta Hammadde Üretim Tesisleri’ndeki penisilin grubu, Etodolak ve diğer ilaç etken maddeleri üretiliyor.

TOPLUM SAĞLIĞI İÇİN HİZMETLERE DEVAM

Eczacıbaşı, sağlık alanında Gensenta satın alma anlaşmasıyla modern teknoloji ile üretilen ilaçları, yeni ve kapsamlı çözümleri, hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok ülkede toplum sağlığının hizmetine sunmaya devam edecek.

Eczacıbaşı’nın bütünsel sağlık yaklaşımının en önemli halkalarından Eczacıbaşı-Monrol de, AB-GMP kalitesiyle üretilen yüksek kalitede radyofarmasötiklerin yanı sıra, hedefe yönelik tedavi ürünleri ile birlikte nükleer tıp alanındaki uzmanlığını onkoloji alanına taşımayı hedefliyor. Eczacıbaşı-Monrol’ün ürünleri, dünyanın en saygın kanser merkezlerinde yenilikçi tedavi yöntemleri için klinik çalışmalarda kullanılıyor.

Eczacıbaşı İlaç Pazarlama ise, seçilmiş yeni alanlara açılma stratejileri çerçevesinde çalışmalarına ve toplum sağlığına yönelik ürün portföyünü genişletmeye devam ediyor.

KAP açıklaması

KAP ***ECILC*** EİS ECZACIBAŞI İLAÇ SINAİ VE FİNANSAL YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Finansal Duran Varlık Edinimi)

Özet Bilgi

Gensenta paylarının alımına ilişkin sözleşme imzalanması

Açıklamalar
Şirketimiz ile Amgen İlaç Ticaret Limited Şirketi (“Amgen”) arasında, Gensenta İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (“Gensenta”) sermayesinin %99.96’sını temsil eden payların Amgen’den 135.000.000 ABD Doları karşılığı Türk Lirası (*) bedelle satın alınması amacıyla, 28 Haziran 2022 tarihli bir Hisse Alım-Satım Sözleşmesi (“Sözleşme”) imzalanmıştır(**).
Hisse devrinin gerçekleşmesi, Rekabet Kurulu izni dahil gerekli izin ve onayların alınarak, Sözleşmede belirlenen diğer kapanış koşullarının yerine getirilmesine bağlıdır. Satın alma bedelinin tamamı; hisse devir işleminin tamamlanması ile Amgen’e ödenecektir.
1923 yılında laboratuvar, 1957 yılında Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş. unvanı ile kurulan, bugünkü adıyla Gensenta, Türkiye’nin en eski ve köklü ilaç firmalarından biridir. 2012 yılında Amgen tarafından satın alınan şirket, 2020 yılında Gensenta adını alarak faaliyetlerine devam etmiştir. Gensenta yaklaşık 800 kişilik kadrosu ve dünya standartlarında üretim yetkinliğine sahip teknoloji tesisleriyle ülkemizin önemli jenerik ilaç, biyobenzer ilaç ve ilaç ham maddesi üreticilerindendir.
Şirketimiz, söz konusu işlemle Gensenta’nın üretim ve ar-ge yetkinliğini, yurt içi ve yurt dışında bulunan müşteri portföyünü ve marka haline gelmiş birçok ilacı barındıran geniş ürün yelpazesini bünyesine katacaktır.

(*) Ödeme gününden bir önceki gün ilan edilen TCMB alış ve satış kurlarının ortalamasına göre hesaplanacaktır.
(**) Söz konusu satın alma işlemine ilişkin müzakere sürecinin kamuya açıklanması; işlemin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğinin ve anlaşma koşullarının kesinleşmiş olmaması nedeniyle bu noktada yapılacak bir açıklamanın pazarlık ve rekabet gücümüze olumsuz etkisinin olabileceği, Şirketimizin pay fiyatlarını ve değerini etkileyebileceği, işlem koşullarına ilişkin farklı tahmin, yorum ve değerlendirmelerin paylarda spekülatif hareketlere neden olarak yatırımcıların menfaatlerine zarar verebileceği hususları dikkate alınarak; yatırımcıların tam, doğru ve eksiksiz olarak bilgilendirilerek yanıltılmasının önlenmesi ve Şirketimizin meşru çıkarlarının korunması amacıyla SPK’nın II-15.1. sayılı Özel Durumlar Tebliği ‘nin 6. maddesi kapsamında 14.06.2022 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile hisse alım satım sözleşmesinin imzalanacağı tarihe kadar ertelenmiştir.

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulunun yürürlükteki Özel Durumlar Tebliğinde yer alan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını, bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

görsel