Ana Sayfa SAĞLIK ÜRÜNLERİ Dünyanın İlk Tükürük Bazlı Gebelik Testi Satışa Çıkıtı

Dünyanın İlk Tükürük Bazlı Gebelik Testi Satışa Çıkıtı

Dünyanın ilk tükürük bazlı gebelik testi  satışa çıktı. İngiltere ve İrlanda’da mağazalarında yerini alan test kiti, COVID-19 testlerine benzer şekilde çalışıyor.

Tükürük örneğini toplamak için kit içinde bulunan çubuk bir süre ağızda tutularak daha sonra bir analiz ünitesine yerleştiriliyor. Sonuçlar 10 dakika içinde bir ekranda iki çizgi hamileliği ve bir tanesi negatif test sonucunu gösterecek şekilde görüntüleniyor.

Kit, geleneksel olarak hamilelik hormonu olarak bilinen ve genellikle yaklaşık üç ila dört hafta arasında tükürükte saptanan ve giderek artan yüksek β-hCG düzeylerini test ediyor.

300’den fazla kadın üzerinde yapılan klinik çalışmalarda, testin adet gecikmesinin ilk gününden itibaren yapıldığında yaklaşık %95 oranında doğru oranda sonuç verdigi kanıtlandı. Test sonuçları dijital olarak da paylaşılabilecek.

Test yaptırmak isteyenlerin yemek yedikten veya içtikten sonra 30 dakika beklemesine gerek kalmadan tükürük örnekleriyle her ortamda rahatlıkla test yapabilecekler.

Şirketle ortaklarından Abingdon Health’in CEO’su Chris Yates, “Bu heyecan verici yenilik, kadınlara daha temiz, daha basit ve daha kolay bir şekilde gebelik testi yapma fırsatı sunuyor ve gebelik testi pazarında gecikmiş bir gelişme” dedi.

Şirket Yetkilileri ‘SaliStick’ adını verdikleri hamilelik kitinden ayda bir milyon üretilecegini kaydettiler.