Ana Sayfa Manşet Dünyada Bir İlk: Genç Bir Kızın Ses Telleri Covid Sonrası Felç Oldu

Dünyada Bir İlk: Genç Bir Kızın Ses Telleri Covid Sonrası Felç Oldu

SARS-CoV-2 enfeksiyonundan günler sonra, 15 yaşındaki bir genç kız aniden nefes almada zorluk yaşamaya başladı. Yapılan tetkiklerde COVID-19’un genç kızın ses tellerini felç ettiği belirlendi.

15 yaşındaki kızın bir yılı aşkın bir süre nefes almasını desteklemek için cerrahi bir trakeostomiye (soluk borusunda ses kutusunun altında bir açıklık)

ihtiyacı vardı. Vaka raporuna göre, COVID’in sinir sistemi üzerindeki etkisi nadir durumlarda ses teli felcine neden olabileceğini gösteriyor.  Uzmanlar bu durumun COVID-19 tanısı sonrasında görülen ilk ses teli felci vakası olduğunu kaydetti.

Genç kız,  SARS-CoV-2 testinin pozitif çıkmasından on üç gün sonra hastanenin acil servisine başvurdu.

Tıkanıklık, ateş ve yorgunluk gibi ilk semptomları beş gün sonra düzeldi. Ancak pozitif testten dokuz gün sonra, özellikle de aktifken, aniden nefes almada zorluk yaşadığını belirtti.

Acil servis doktorları, nefes alırken hızlı ve gürültülü nefes aldığını, bunun da oksijen seviyelerinin normal olmasına rağmen hava akışının engellendiğini gösterdiğini belirtti.

SARS-CoV-2 ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarına yönelik testler negatifti çıktı.

Astım ve anksiyete öyküsü olan hastaya, astım atağı şüphesi nedeniyle steroid ve bronkodilatörler verildi ancak bunun bir faydası olmadı.

Bunun üzerine kulak burun boğaz uzmanları ses tellerini incelediler ve ses tellerinin nefes alırken açılmak yerine kapandığı paradoksal ses teli hareketi (PVFM) tanısı koydular. Bu istemsiz kapanmayı tedavi etmek için konuşma terapisine başladı ancak semptomları düzelmedi ve durum daha da kötüleşti.

PVKH’nin tipik belirtileriyle eşleşmedikleri görüldü.

Nefes almada güçlük çekmeye devam etti ve yutma güçlüğü, bir tarafta güçsüzlük, karıncalanma, uyuşukluk ve dengesiz yürüme gibi yeni sorunlar ortaya çıktı ve bunun üzerine genç kız kapsamlı bir değerlendirme için bir pediatri hastanesine yatırıldı.

Kulak burun boğaz uzmanları ses tellerini tekrar incelediler ve bu kez iki taraflı ses teli felci teşhisi koydular, bu da aslında her iki ses telinin de hareket edemediği anlamına geliyordu.

Ancak felce hâlâ bir sebep bulamadılar.

Bir dizi testten elde edilen sonuçlar, enfeksiyonları ve nörolojik bozuklukları dışladı.

Beyin ve omurga taramalarında semptomlarıyla ilişkili olabilecek bariz bir sorun görülmediği gibi yutkunma testlerinde de görülmedi.

Doktorlar, bulgularına dayanarak, gencin önceki COVİD-19 enfeksiyonunun ses tellerini zayıflattığı ve aynı zamanda bir taraftaki uyuşukluk ve zayıflığın nedeni olabileceği sonucuna vardı.

Çocuklarda bazı boğaz patolojilerinin tedavisinde etkinliği kanıtlanmış bir yöntem olan boğaz kaslarına botulinum toksini enjeksiyonu, solunum sorunlarını hafifletmede başarısız oldu.

Sonunda kız, nefes almaya yardımcı olmak için trakeada (nefes borusu) küçük bir açıklığın açıldığı trakeostomi ameliyatı geçirdi.

Ve sonunda nefes alması düzeldi.

Zayıflığı, karıncalanması ve uyuşukluğu zamanla iyileşti ve bu durumların geçmişteki COVİD-19 enfeksiyonuyla ilişkili olma olasılığını artırdı.

Sağlık ekibi trakeostomi olmadan nefes alıp alamayacağını görmek için birkaç kez denedi ancak yerleştirmeden sonraki 15. aya kadar trakeostomiyi güvenli bir şekilde çıkarabildiler.

Bilateral Vocal Cord Paralysis Requiring Long-term Tracheostomy After SARS-CoV-2 Infection

Bilateral vocal cord paralysis can cause obstruction of glottic airflow, resulting in respiratory distress and the need for a surgical airway. We report a case of acute onset bilateral vocal cord paralysis in a healthy adolescent patient 9 days after a mild severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) infection.