Ana Sayfa Tıp&Sağlık DSÖ’nün Yıllık Faaliyet Raporu

DSÖ’nün Yıllık Faaliyet Raporu

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus

76. Dünya Sağlık Asamblesi, 21-30 Mayıs 2023 tarihleri arasında, DSÖ’ne üye Devletlerin heyetlerinin katıldığı toplantılar çalışmalarını sürdürüyor. DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün son bir yıllık faaliyet raporunu üye ülke delegeleri ve toplantıya katılan tüm paydaş kuruluşların temsilcileri ile paylaştı.

DSÖ Genel Direktörünün 76. Dünya Sağlık Asamblesinde Üye Devletlere Raporu

Bildiğiniz gibi, üç haftadan kısa bir süre önce, uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu olarak COVID-19’un sona erdiğini ilan ettim. 

Bir rahatlama ve düşünme anıydı. 

Hayatın normale döndüğünü görmek – bir arkadaşa sarılabilmesi, özgürce seyahat edebilmesi ve birlikte buluşabilmesi cesaret verici. Bir süredir bu virüsün rehinesiyiz, bu yüzden dediğim gibi içim rahatladı. 

Ama aynı zamanda, çoğumuz kalbimizde keder taşımaya devam ediyoruz – kaybettiklerimizin kederi, salgının aileler, topluluklar, toplumlar ve ekonomiler üzerinde aldığı korkunç bedel ve ihtiyaç duymadığımız keder. bu şekilde olmak. 

Pandemi, özellikle dünya çapında pek çok sağlık çalışanı gibi ciddi stres ve tükenmişlik yaşayan kendi personelimiz de dahil olmak üzere ruh sağlığı üzerinde ağır bir bedel aldı. 

Pandemi bizi benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya getirdi. 

Ayrıca DSÖ’müzün neler yapabileceğini de göstermiştir. 

Pandemi boyunca DSÖ’nüz, hayat kurtarma çabalarınızda size destek olacak teknik ve lojistik araçlar sağlamak için küresel uzmanlığı seferber etti. 

ACT Accelerator aracılığıyla, DSÖ ve ortaklarımız yaklaşık iki milyar doz COVID-19 aşısının yanı sıra testler, terapötikler, oksijen, KKD ve diğer tıbbi malzemeleri teslim etti. 

COVID-19’un küresel bir sağlık acil durumu olarak sona ermesi, küresel bir sağlık tehdidi olarak COVID-19’un sonu değildir. 

Bu ayın başlarında Sekreterlik, beş temel alanda ülkeler için kritik eylemleri özetleyen COVID-19 için Küresel Stratejik Hazırlık ve Müdahale Planının dördüncü baskısını yayınladı. 

Yeni hastalık ve ölüm dalgalanmalarına neden olan başka bir varyantın ortaya çıkma tehdidi devam ediyor. 

Ve daha da ölümcül potansiyele sahip başka bir patojenin ortaya çıkma tehdidi devam ediyor. 

Ve pandemiler, karşılaştığımız tek tehdit olmaktan çok uzak. Çakışan ve birbirine yaklaşan krizlerin olduğu bir dünyada, sağlıkla ilgili acil durumlara hazırlık ve müdahale için etkili bir mimari, her türden acil durumu ele almalıdır. 

Pandemiye Hazırlık ve Müdahale konulu bu yılki Üst Düzey Toplantı, liderler için geleceğe doğru net bir yol çizmeleri için değerli bir fırsat. 

Bu kutuyu yoldan aşağı tekmeleyemeyiz. 

Yapılması gereken değişiklikleri biz yapmazsak kim yapacak? 

Ve onları şimdi yapmazsak, ne zaman? 

Bir sonraki salgın kapıyı çaldığında -ki gelecek- kararlı, toplu ve adil bir şekilde yanıt vermeye hazır olmalıyız.  tamamı için kaynağa bknz

RESULTS REPORT