Ana Sayfa Tıp&Sağlık DSÖ’den Maymun Çiçeği Hastalığı giderek yayılıyor uyarısı

DSÖ’den Maymun Çiçeği Hastalığı giderek yayılıyor uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus

DSÖ Başkanı Ghebreyesus, 30 ülkede tespit edilen maymun çiçeğiyle ilgili “İncelemeler sürüyor fakat virusun kısa zamanda birçok ülkede görülmesi, tespit edilememiş bir yayılmaya işaret ediyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ/WHO), son haftalarda Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede yayılma gösteren maymun çiçeği virusunun şimdiye kadar 30 ülkede 550’den fazla kişiye bulaştığını bildirdi.

KLİMİK Derneği Başkanı ve İstanbul Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek-Yavuz da “Dünyada şu ana kadar yaklaşık 30 ülkeden (İran, İsrail dahil) 696 maymun çiçeği, 33 ülkeden (Bulgaristan, Yunanistan, G. Kıbrıs dahil) 706 etkeni bilinmeyen ağır çocuk hepatiti olgusu bildirildi. Merkezi konumdaki ülkemizden bildirim olmaması tuhaf” açıklamasını yaptı.

“Tespit edilememiş bir yayılma”

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Ghebreyesus, maymun çiçeğinin endemik olmadığı 30 ülkeden DSÖ’ye gönderilen 550’den fazla vakayı doğruladıklarını belirterek “İncelemeler sürüyor fakat virusun kısa zamanda birçok ülkede aynı anda ve ani şekilde görülmesi, tespit edilememiş bir yayılmaya işaret ediyor” dedi.

Ayrıca, maymun virusu taşıyan kişiyle herhangi bir fiziksel temasın, virusun bulaşması için yeterli olduğunu ekledi. tamamı için kaynağa bknz

Maymun çiçeği: İspanya ve Portekiz’de vaka sayısı 250’yi geçti

BBC: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz hafta Türkiye’de maymun çiçeği vakasının görülmediğini söyledi. Dünya genelinde ise vaka sayıları artıyor.

Şimdiye kadar 20’den fazla ülkede maymun çiçeği vakası görüldü. Avrupa’da 300’ü aşkın kişiye hastalık teşhisi kondu ya da hasta olduğundan şüpheleniliyor.

Dün Norveç Toplum Sağlığı Enstitüsü, ülkedeki ilk vakayı açıkladı. Bu kişinin yakın zamanda yurt dışına çıktığı kaydedildi.

Hastalığın endemik olduğu Orta ve Batı Afrika’nın dışında vaka sayılarının en yüksek olduğu yerler İber Yarımadası ve İngiltere. Ancak hastalık nedeniyle şimdiye kadar hastaneye yatan olmaması sevindirici olarak değerlendiriliyor.

Maymun çiçeği hastalığı ile korkutan açıklama: Hamileler dikkat

Sözcü: Dünya corona virüsü salgınıyla mücadeleye devam ederken 30 ülkede tespit edilen maymun çiçeği hastalığı ile ilgili endişe yaratan bir açıklama Dünya Sağlık Örgütü’nün düzenlediği panelde geldi.

Dünyanın farklı bölgelerinden gelen bilim insanları ve uzmanların yer aldığı etkinlikte söz alan epidemiyoloji doktoru Olumuyiwa James Peter, hastalığın anneden çocuğuna plasenta aracılığıyla geçme ihtimalinin mümkün olduğunu söyledi