Ana Sayfa Tıp&Sağlık DSÖ Sıtmayı Önlemek İçin R21/matrix-m Aşısını Öneriyor

DSÖ Sıtmayı Önlemek İçin R21/matrix-m Aşısını Öneriyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni bir aşı olan R21/Matrix-M’nin çocuklarda sıtmanın önlenmesi için kullanılmasını önerdi. DSÖ’nün önerisi, Bağışıklama Uzmanları Stratejik Danışma Grubu (SAGE) ve Sıtma Politikası Danışma Grubu’nun (MPAG) tavsiyelerine dayanmaktadır. 25-29 Eylül tarihlerinde iki yılda bir yapılan olağan toplantı sonrasında DSÖ başkanı tarafından onaylanmıştır.

WHO recommends R21/Matrix-M vaccine for malaria prevention in updated advice on immunization

DSÖ ayrıca, COVID-19 için aşılama programı ve ürün önerilerinein yanısıra yeni dang humması ve menenjit için aşılarına yönelik öneriler de yayımladı. Ayrıca Polio, IA2030 (The Immunization Agenda 2030) temel aşılama programına ve aşılama programının iyileştirilmesine ilişkin öneriler yayımladı.

R21 aşısı, 2021 yılında DSÖ onayı alan RTS,S/AS01 aşısının ardından DSÖ tarafından önerilen ikinci sıtma aşısıdır. Her iki aşının da çocuklarda sıtmanın önlenmesinde güvenli ve etkili olduğu gösterilmiştir ve geniş çapta uygulandığında halk sağlığı üzerinde yüksek etkiye sahip olması beklenmektedir. Sivrisineklerin yol açtığı bir hastalık olan sıtma, her yıl yaklaşık yarım milyon çocuğun sıtmadan öldüğü Afrika Bölgesi’ndeki çocuklar üzerinde büyük bir yük oluşturuyor.