Ana Sayfa Biyoteknoloji DSÖ: Remdesevir Kararı

DSÖ: Remdesevir Kararı

Dünya genelinde sağlık uzmanları Corona virüsü enfeksiyonuna karşı hangi ilaçların kullanılması gerektiği konusunda fikir ayrılığına düşerken Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) yeni bir açıklama geldi. WHO yetkilileri virüs enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda Remdesivir ilacının kullanılmasına karşı çıktı.

VOA: WHO’nun açıklamasında, Amerika başta olmak üzere birçok ülkede Corona virüsüne yakalananların tedavisinde kullanılan bu ilacın ölüm riskini azalttığı ya da solunum cihazı gereksinimini ortadan kaldırdığı yönünde bilimsel bir kanıt olmadığının altı çizildi.

Diğer taraftan, Amerika dahil birçok ülkede Remdesivir’in etkisiyle ilgili yapılan araştırmalar sonucunda ilacın virüse bağlı enfeksiyon nedeniyle hastaneye kaldırılan hastalarda iyileşme süresini ortalama 5 gün azalttığı ileri sürülüyor.

ABD Federal Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Corona virüsü vakalarında Remdesivir’in kullanılmasına onay verirken Eli Lilly’nin deney aşamasındaki antikor ilacı ve kan plazması tedavisinin uygulanmasını bilimsel kanıt yetersizliği nedeniyle teyit etmedi.

Uzmanlar, enfeksiyon seviyesi en yüksek hastalarda etkili olduğu gözlemlenen Deksamethasone ve diğer steroid ilaçların tam olarak hangi aşamada kullanılacağıyla ilgili de belirsizliklerle karşılaşıyor.