Ana Sayfa Manşet DSÖ, maymun çiçeği salgınını Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu ilan etti

DSÖ, maymun çiçeği salgınını Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus virüs nedeniyle 5 kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetti. Ghebreyesus “Virüse dair bilimsel kriterler, deliller ve diğer türlü bilgiler yetersiz olup bizi birçok bilinmezin içinde bırakmıştır” diye konuştu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), başta Avrupa olmak üzere dünyada yayılmayı sürdüren maymun çiçeği salgınını Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) ilan etti.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’deki genel merkezde 21 Temmuz’da düzenlenen Acil Durum Komitesi toplantısına ilişkin bilgileri basın mensuplarına açıkladı.

Ghebreyesus, DSÖ’nün şimdiye kadar 75 ülkeden 16 binin üzerinde maymun çiçeği vakasını doğruladığını belirterek, virüs nedeniyle 5 kişinin yaşamını yitirdiğini aktardı.

Second meeting of the International Health Regulations (2005) (IHR) Emergency Committee regarding the multi-country outbreak of monkeypox

DSÖ Genel Direktörü, bu halk sağlığı olayıyla ilişkili karmaşıklıkları ve belirsizlikleri kabul etmektedir. Uluslararası Sağlık Tüzüğü ile uyumlu diğer faktörlerin yanı sıra Komite Üyelerinin ve Danışmanlarının görüşlerini de dikkate alan Genel Direktör, çok ülkeli maymun çiçeği salgınının Uluslararası Önemi Haiz Halk Sağlığı Acil Durumunu oluşturduğuna karar vermiştir.  

DSÖ Genel Direktörü ayrıca aşağıda sunulan Geçici Tavsiyeler setini yayınlarken Komitenin görüşlerini de dikkate almıştır.