Ana Sayfa Tıp&Sağlık DSÖ; Bununla yaşamaya alışacağız

DSÖ; Bununla yaşamaya alışacağız

Dünya üzerinde 81 milyondan fazla insana bulaşan corona virüsü ile ilgili bir açıklama Dünya Sağlık Örgütü’nden geldi… Dünya Sağlık Örgütü’nde görevli üst düzey yetkililer, yıl sonunda yapılan toplantıda corona virüsü salgınıyla ilgili öngörülerini ve planlarını anlattı.

Sözcü: DSÖ’nün bulaşıcı hastalıklar konusundaki stratejik ve teknik danışman grubunda yer alan Profesör David Heymann, “Virüsün yöresel bir hastalık olması kaderinde var. Corona virüsü çok ciddi olsa da en büyük salgın değil ve dünya Covid-19 ile yaşamak zorunda” ifadesini kullandı. Heymann, “Dünya sürü bağışıklığını bekliyor ve bu ancak daha çok insanın bağışıklık sağlamasıyla yaşanacaktır. Sürü bağışıklığı konsepti yanlış anlaşılıyor. Covid-19’un endemik (yöresel hastalık) olması kaderinde var ve bu virüs insan hücresinde çoğaldıkça mutasyona uğramaya devam edecektir. Neyse ki insanların yaşamlarını kurtaracak sistem ve aletlerimiz mevcut ve bunlarla birlikte sağlam bir kamu sağlığı ile birlikte Covid-19 ile yaşamayı öğreneceğiz” dedi.

DSÖ’nün üst düzey isimlerinden Dr. Mark Ryan ise, “En olası senaryo bu virüsün diğerleri gibi bir endemik virüs haline gelmesidir. Yine tehdit unsuru olacaktır fakat etkili küresel bir aşı programıyla bu tehdit de en düşük seviyeye gelecektir. Önemli olan aşının ne kadar kullanılacağıdır ve aşının varlığı bile yüksek koruma ve etkililik oranı olsa da hastalığın yok olmasının garantisi vermiyor” ifadesini kullandı. tamamı için bknz