Ana Sayfa İlaç Diyabet ilaçları enflamasyonu kontrol eden makrofaja yardım etmekte!

Diyabet ilaçları enflamasyonu kontrol eden makrofaja yardım etmekte!

Lazar’ın ekibi, TZD’lerin, PPAR gamma için çalışırken, bir amino asit olan glutamin metabolizmasını teşvik ettiğini belirtti…

Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesinde Diyabet, Obezite ve Metabolizma Enstitüsü Müdürü Dr Mitchell Lazar tarafından yürütülen çalışma, makrofajların aşırı beslenmeden etkilenen dokulara nasıl sızdığını açıklamaktadır.

Makrofajlar etkilenen dokulara nüfuz eder ve serbest yağ asitlerini tecrit eder. Metabolik stres zamanlarında vücudu korumak için hareket eden hasarlı dokuları onarmaya yardımcı olurlar.

Tiazolidinedionlar (TZD’ler), PPAR gamma’yı hedefleyerek gen ekspresyonunu kontrol eden diyabet ilaçlarıdır.

Araştırmanın ilk yazarı olan Dr. Victoria Nelson, “PPAR gammalarının, makrofajların inflamasyonu azaltmak ve yara iyileşmesini hızlandırmak için aktif bir duruma girmeleri için önemli olduğu biliniyor” dedi.

“Fakat bunun makrofaj metabolizmasıyla kontrol edilip edilmediğini bilmek istedik.”

Lazar’ın ekibi, TZD’lerin, PPAR gamma için çalışırken, bir amino asit olan glutamin metabolizmasını teşvik ettiğini belirtti. Bu adım makrofaj aktivasyonu için gerekliydi.

PPAR gamma’sı olmayan makrofajlar, bir enerji kaynağı olarak glutamin kullanamadı ve dolayısıyla enflamatuar uyarmaya daha duyarlıydı.

Lazar, “Bu bulgular diyabet için TZD kullanan tedavi stratejileriyle oldukça ilgili ve obezite ve diyabet dahil olmak üzere birçok hastalık tipine eşlik eden sistemik inflamasyonu tedavi etmek için TZD’lerin kullanılmasının gerekçesini arttırıyor” dedi.

dip not ; bir başka önemli etkileri;

Tiazolidineodion sınıfı, inflamatuar ve prokoagulant süreci inhibe ederek, güçlü antiproliferatif ve antioksidan etkileri ile endotelin damar etkisi (endothelial vasomotion)’ni geliştirir. Bu ajanlar deneysel olarak ateroskleroza yatkın hayvanlarda ateroskleroz gelişimini geciktirmişlerdir. (Thiazolidinediones and Vascular Damage)

 

tamamı için kaynağa bakınız