Ana Sayfa Tıp&Sağlık Disleksiye neden olduğu düşünülen genomlar

Disleksiye neden olduğu düşünülen genomlar

Bilimsel araştırma: Disleksiye sebep olan genler belirlendi

Yapılan bir araştırma, disleksiye neden olduğu düşünülen onlarca geni ortaya çıkardı.

Discovery of 42 genome-wide significant loci associated with dyslexia

Okuma ve yazma çok önemli yaşam becerileridir ancak kabaca on çocuktan biri yetişkinliğe kadar devam edebilen disleksiden etkilenir. Disleksi ile ilgili aile çalışmaları, %70’e kadar kalıtsallık olduğunu öne sürmektedir, ancak birkaç ikna edici genetik belirteç bulunmuştur. Burada, disleksi teşhisini kendi bildiren 51.800 yetişkin ve 1.087.070 kontrol ile genom çapında bir ilişkilendirme çalışması gerçekleştirdik ve 42 bağımsız genom çapında anlamlı lokus belirledik.

Kelimeleri yanlış hecelemeye ve yanlış okumaya neden olan öğrenme güçlüğü disleksinin genetik olduğu bilinse de, şimdiye kadar uzmanlar hangi genlerin sorumlu olduğu konusunda tam olarak emin değildi.

Şimdi İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmacılar, 50.000 disleksik dahil olmak üzere bir milyondan fazla yetişkinin DNA’sını analiz etti.

Daily Mail’in haberine göre, disleksi ile bağlantılı olabilecek 42 genetik varyant bulunurken genlerin yaklaşık üçte biri genel bilişsel yetenek ve eğitim başarısı ile bağlantılıydı.

Bazıları ayrıca dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve iki el becerisi, yani sağı veya solu tercih etmek yerine her iki eli de eşit derecede iyi kullanma yeteneği ile bağlantılı çıktı.

TEŞHİS KOYMAK İÇİN HENÜZ ERKEN

Araştırmanın başındaki isim dil bilimleri uzmanı Dr. Michelle Luciano, çalışmanın disleksi ile ilgili cevaplanmamış birçok soruya ışık tuttuğunu söyledi.

“Bulgularımız, ortak genetik farklılıkların erkek ve kızlarda çok benzer etkilere sahip olduğunu ve disleksi ile çift yönlülük arasında genetik bir bağlantı olduğunu gösteriyor.”

“Sonuçlarımız ayrıca disleksinin genetik olarak okuma ve heceleme testlerindeki performansla çok yakından ilişkili olduğunu ve disleksinin belirlenmesinde standart testlerin önemini pekiştirdiğini gösteriyor” dedi.

Bulgularını Nature Genetics dergisinde yayınlayan bilim insanları elde ettikleri verilerin genler yoluyla disleksi teşhisinde kullanılması için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Disleksiden etkilenen ünlüler ve tarihi figürler arasında Orlando Bloom, Albert Einstein, Walt Disney, Leonardo da Vinci ve Richard Branson yer alıyor.

Disleksili bireylerin yüzde 80’i normal veya üstün zekalı