Ana Sayfa Biyoteknoloji Deneysel ilaç Dostarlimab ile rektum kanserinde başarı

Deneysel ilaç Dostarlimab ile rektum kanserinde başarı

‘Tarihte bir ilk’: Deneysel ilacı kullanan rektum kanseri hastalarının tamamında tümörler kayboldu

ABD’nin dünyaca ünlü kanser tedavi merkezlerinden Memorial Sloan Kettering’de (MSK) deneysel bir rektum kanseri ilacının 12 hastaya tatbik edildiği klinik deneyde beklenmedik bir sonuç elde edildi. Dostarlimab isimli ilacı kullanan hastaların tamamında tümörler kayboldu, hiçbirinde önemli yan etkiler ve daha fazla tedavi ihtiyacı ortaya çıkmadı.
New York kentinde bulunan MSK Kanser Merkezi’nin çapı küçük klinik deneyinde elde edilen eşi benzeri görülmemiş sonuçlar, 5 Haziran’da New England Tıp Dergisi’nde (NEJM) yayımlandı.

NEJM / PD-1 Blockade in Mismatch Repair–Deficient, Locally Advanced Rectal Cancer

The New York Times’a konuşan MSK Kanser Merkezi’nin deney başkanlarından onkolog doktor Luis Alberto Diaz Jr., “Bunun kanser tarihinde ilk kez olduğuna inanıyorum, çünkü bu, her hastanın iyileşmeye girdiği ilk kanser ilacı klinik deneyi” dedi.

‘Büyük bir iyimserlik nedeni’

Bir uzman, ‘hastaların hepsinin iyileşme sürecinde kalıp kalmayacağını, ilacın farklı rektum kanseri türlerinde işe yarayıp yaramayacağını söylemek için çok erken olduğunu, ancak sonuçların büyük bir iyimserlik nedeni oluşturduğunu’ söyledi.