Ana Sayfa Tıp&Sağlık D vitamini eksikliğinde diyabetik hastalar mı daha büyük risk altında

D vitamini eksikliğinde diyabetik hastalar mı daha büyük risk altında

D vitamini eksikliği çalışması: 78.581 hasta çalışma için incelendi

Birçok çalışma, artan mortalite ve D vitamini eksikliği arasındaki bağlantıyı göstermiştir. Bununla birlikte, araştırmanın büyük bir kısmı geriye doğru verilerin  incelenmesine kadar uzanabilir. Burada, artan bir D vitamini takviyesi ile sonuçlar üzerindeki  etki göz ardı edilemez.

1991 ve 2011 yılları arasında, Viyana’daki Genel Hastanesinde  vücuttaki D vitamini düzeyleri için toplam 78.581 hasta (% 31.5 erkek, ortalama yaş 51) ölçüldü. Yeni çalışmada araştırmacılar kayıtlardaki verileri kullandılar ve bunları Avusturya ölüm kaydı ile karşılaştırdılar. Mümkünse hastalar 20 yıla kadar takip edildi (ortalama süre 10.5 yıl).

Yüksek D vitamini seviyesi: Ölüm riskinde yüzde 40 azalma

Kandaki D vitamini seviyesi için ortalama değer 50 nmol / l’dir. Bu değer daha sonra düşük kan seviyesi – 10 nmol / l – ve yüksek kan seviyesi – 90 nmol / l – D vitamini ile karşılaştırılabilir.

Bu gözlemlerden, düşük bir D vitamini kan seviyesinin ölüm riskinde iki ila üç kat artışla ilişkili olduğu ortaya çıktı. En büyük etki (2.9 kat artmış risk) burada 45-60 yaş arası hastalarda gözlenmiştir.

90 nmol / l kan seviyesi ile toplam mortalitede yüzde 30-40 oranında bir azalma görülmüştür. Burada da en büyük etki 45-60 yaş arası deneklerde görülmüştür (riskte yüzde 40 azalma). Sadece 75 yaşın üzerindeki hastalarda ölüm riski ile D vitamini kan seviyesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir bağlantı yoktu.

Nedene özgü mortalite: diyabetli insanlar özellikle eksikliğe tepkimi veriyor

Çalışmada, bilim adamları ayrıca nedene bağlı mortalite ve D vitamini kan seviyeleri arasındaki ilişkiyi de incelediler . Araştırmacılar, en büyük bağlantının kardiyovasküler hastalıklar veya kanserle kurulamadığını, ancak tamamen farklı bir hastalığın D vitamini eksikliğine en yoğun şekilde tepki verdiğini gördüler.

Diyabetli ve D vitamini eksikliği grubunda olan (50 nmol / l’ye eşit veya daha az) hastaların hastalıktan ölme olasılığının 4,4 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı Eksiklik grubunda olmayan diyabet hastaları. Diyabet hastası insanlar için vücuttaki D vitamini içeriğinin iyi düzenlenmiş olması ve eksiklik belirtilerinin olmaması özellikle önemlidir.

Çalışmanın sonunda bilim adamları, verilerinin “D vitamini eksikliği (50 nmol / l’nin altında) ile artan mortalite arasında güçlü bir bağlantı olduğunu doğruladığı” . Ekibe göre, dernek “en genç ve orta yaş gruplarında ve özellikle diyabet olmak üzere kanser ve kardiyovasküler hastalık dışındaki ölüm nedenlerinde belirgindir.”

Eksiklik semptomlarını ve artmış ölüm riskini önlemek için herkesin vücuttaki her zaman kendi D vitamini içeriğine dikkat etmesi önerilir.