Ana Sayfa Manşet Covid-19’un damarların iç yapısına ulaşarak…..

Covid-19’un damarların iç yapısına ulaşarak…..

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları’ndan Önemli Çağrı:
“Aşı olun!”

Damar Cerrahisi’nde “Gri Alanlar” Toplantısı 11 Aralık’ta Antalya’da gerçekleşti. Türkiye’nin bütün illerinden katılım gösteren hekimler, tüm dünyayı etkileyen Covid-19’un damarlarda yol açtığı hasar hakkında açıklamalarda bulundu. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları, Covid-19’un damarların iç yapısına ulaşarak, hücrelerde işlevsel bozukluklara yol açtığını, damarları enfekte ederek vaskülit denilen hastalığa neden olduğunu belirtti. Kanda pıhtılaşma ve bunun sonucunda ise felç, kalp krizi, beyin hasarı meydana geldiğini belirten uzmanlar Covid-19 ile oluşan sağlık problemlerinden korunmak için de mutlaka aşı olunması gerektiği konusunda çağrıda bulundu.

Ulusal Vasküler ve Endovasküler Derneği tarafından “Damar Cerrahisinde Gri Alanlar” toplantısı 11 Aralık’ta Antalya’da düzenlendi. Türkiye’nin bütün illerinden katılım gösteren hekimler Covid-19’un damarlarda meydana getirdiği işlevsel bozukluklara değinerek, bu işlevsel bozuklukların ölüme kadar yol açabildiğini, bu nedenle mutlaka aşı olunması gerektiğini belirtti.

“Covid-19 damarları hedef alıyor, aşı olunması şart”

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları toplantıda Covid-19 salgınının damarları hedef alarak virüsünün damarların iç yapısına girdiğini,  hücrelerde bir takım işlevsel bozukluklar oluşturduğunu bildirdi. Bu işlevsel bozuklukların, damarın içerisinde pıhtı oluşmasına neden olduğunu, damarları enfekte ederek, kan pıhtılaşması, felç, kalp krizi, beyin hasarı gibi sonuçlara yol açtığının altını çizdi. Damar yüzeyinde hasarlanmayla birlikte venöz tromboemboli gibi toplardamarlarda oluşabilecek pıhtıların akciğer damarlarına gitmesiyle yaşamsal sonuçları doğurabileceğinin altını çizen uzmanlar, bunun da birçok hastada ölümle sonuçlandığına dikkat çekti. Covid-19 hastalarının mümkün olduğunca ağır hastalık geçirmesinin önlenmesi gerektiğini vurgulayarak aşı olunması konusunda uyarılarda bulundu.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Başkanı,  Prof.Dr. Mustafa Şırlak, “Damar Cerrahisi’nde Gri Alanlar toplantımızda Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği üyesi yaklaşık 1.500 hekimimizle birlikte Antalya’da böyle bir toplantıyı gerçekleştirmek oldukça gurur verici. Gri alanlar yalnızca damar cerrahlarının değil birçok branş hekimlerinin de uzun süredir izlediği ettiği bir toplantı serisi. Bugün burada damar cerrahisindeki son gelişmeleri, yenilikleri, teknikleri detaylıca konuşma fırsatı yakaladık. Damar hastalıkları hakkında farkındalık yaratmak için bir araya geldik. Son zamanlarda tıpta yakalanan gelişmelerle Türkiye, kalp ve damar cerrahisinde dünya standartlarında. Birçok hastalığın tedavisi çok özel yöntem ve araçlarla yapılıyor. Bugün burada değinmek istediğimiz en önemli konulardan biri de Covid-19 virüsünün damarlarda yol açtığı hastalıklar oldu. Covid-19, vücudumuzun tümünü kaplayan damarları hedef alıyor. Bununla birlikte kanda pıhtılaşma, felç, kalp krizine yol açıyor. Bu durumları önlemek için mutlaka aşı olunmalıdır.” dedi.

Başkent Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Tankut Akay ise, “Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirdiğimiz Damar Cerrahisi’nde Gri Alanlar toplantısında meslektaşlarımızla birlikte damar hastalıkları konusunda popüler fikir paylaşımlarını gerçekleştirmek için Antalya’da bulunmaktayız. Gri alan toplantılarımızın özelliği bizlerin ‘gri alan’ dediği, yani üzerinde belli fikir birliği sağlanmış ve sağlanamamış konuları aydınlatmaktır. Bu toplantı özelinde periferik arter hastalıklarındaki gri alanlar, toplardamar (ven) hastalıklarındaki gri alanlar, pıhtılaşma problemlerindeki gri alanlar ve anevrizma yani karın içindeki balonlaşma hastalığındaki gri alanları aydınlatmak üzere bir araya geldik. En büyük hedeflerimizden birisi meslektaşlarımızın eğitimlerine katkıda bulunmak, bilimsel bağları daha da güçlendirmek, işbirliklerini daha da artırmak, genel farkındalığı bilimsel boyuta taşımak yer alıyor.” dedi.

Kalp ve damar cerrahisi alanındaki yenilikleri ve gelişmeleri hekimlerle paylaşma amacıyla yapılan toplantıda damar cerrahisinde yeni çıkan ilaçlar, ameliyat alanındaki yeni gelişmeler, anjiyografide yapılan işlemlerde oluşan yeni gelişmeler, kalp damar cerrahisinde popüler olan fikirler konuşuldu.