Ana Sayfa Tıp&Sağlık Covid-19 sperm kalitesini olumsuz etkiliyor

Covid-19 sperm kalitesini olumsuz etkiliyor

Belçika’da yapılan bir araştırma Covid-19 geçiren hastaların iyileştikten haftalar sonra sperm kalitesini olumsuz etkilediğini ortaya koydu.

Sperm quality and absence of SARS-CoV-2 RNA in semen after COVID-19 infection: a prospective, observational study and validation of the SpermCOVID test

euronews :Araştırmada, Covid-19 geçirip iyileşmelerinin üzerinden bir ay geçen erkeklerin sperm örneklerinde sperm hareket yeteneğinin yüzde 60 düştüğü, sperm sayısının da yüzde 37 azaldığı görüldü. Hastalığının üzerinden zaman geçtikçe sperm kalitesinin iyileştiği anlaşıldı.

Fertility and Sterility Journal’da yayınlanan çalışmada yaş ortalaması 35 olan 120 erkekten Covid-19 belirtileri geçtikten ortalama 52 gün sonra sperm örneği alındı.

İyileştikten bir ya da iki ay içinde örnek alınan 51 kişinin yüzde 37’sinde sperm hareketliliğinin azaldığı, yüzde 29’unda ise sperm sayısının düşük olduğu görüldü. İyileştikten iki aydan fazla zaman geçenler içinse sperm hareketliliğinde azalma yüzde 29, sperm sayısındaki düşüklük ise yüzde 6 oranında gerçekleşti.