Ana Sayfa Manşet COVID-19 Ölümleriyle D Vitamini Eksikliği İlişkisi Olabilir

COVID-19 Ölümleriyle D Vitamini Eksikliği İlişkisi Olabilir

The Vitamin Deficiency Linked To COVID-19 Deaths

Spring.org.uk internet sitesinde yer alan habere göre, bilim insanları, Covid-19 ile D vitamini arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışma yürüttü.

The role of vitamin D in the prevention of coronavirus disease 2019 infection and mortality

Sonuç olarak, D vitamini seviyeleri ile COVID-19 vaka sayısı ve özellikle bu enfeksiyonun neden olduğu ölüm oranı arasında önemli kaba ilişkiler bulduk. COVID-19 için en savunmasız nüfus grubu olan yaşlanan nüfus, aynı zamanda en fazla D vitamini eksikliğine sahip olandır.

D vitamininin akut solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruduğu ve güvenli olduğu gösterilmiştir. Farklı derecelerde hastalık şiddeti olan COVID-19 hastalarında D vitamini düzeyleri hakkında özel çalışmalar yapılması önerilmelidir.

Çalışma kapsamında, 20 Avrupa ülkesinin sağlık verileri incelendi.
Araştırmada İtalya, İsviçre ve İspanya gibi ülkelerin yaşlı nüfusunda D vitamini eksikliği gözlendi.

Uzmanlar, Güney Avrupa ülkelerindeki bireylerin D vitamini oranlarının düşük olmasının, insanların güneş ışınından kaçınması ile bağlantılı olabileceğini belirtti.

Öte yandan, İskandinav ülkelerinde düşük Kovid-19 vakaları görülmesinin ise daha çok D vitamini ve balık yağı gibi takviyeler kullanılması ile ilişkili olabileceği aktarıldı.
Çalışmada, D vitamini ile virüse bağlı ölümlerin engellenebileceği ortaya konuldu.
Daha önce yapılan araştırmalarda da, D vitamini eksikliğinin solunum yolu rahatsızlıkları ile bağlantılı olabileceği ifade edilmişti.

Araştırmanın baş yazarı Dr Lee Smith şunları söyledi:

“20 Avrupa ülkesinde kişi başına ortalama D vitamini seviyeleri ile COVID-19 vakalarının sayısı ve özellikle COVID-19 ölüm oranları arasında önemli bir kaba ilişki bulduk.

D vitamininin akut solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruduğu gösterilmiştir ve D vitamini açısından en eksik grup olan yaşlı yetişkinler aynı zamanda COVID-19’dan en ciddi şekilde etkilenenlerdir.

Daha önce yapılan bir araştırma, hastaneler ve bakım evleri gibi kurumlardaki insanların %75’inin ciddi D vitamini eksikliği olduğunu ortaya koydu.

Farklı derecelerde hastalık şiddeti olan COVID-19 hastalarında D vitamini seviyelerine bakan özel çalışmalar yapılmasının tavsiye edilebileceğini düşünüyoruz.”

Sorting Out Whether Vitamin D Deficiency Raises COVID-19 Risk