Ana Sayfa Eczacılık Covid-19 da eczacılar ön cephede

Covid-19 da eczacılar ön cephede

ECZACILAR KESİNTİSİZ HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR!

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan Corona virüsü Türkiye’de de can aldı. 89 yaşında Corona virüsten hayatını kaybeden kişinin eczacı olduğu öğrenildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü geçtiğimiz hafta ülkemizde de görüldü ve yayılmaya başladı. Vaka sayısının 98 olduğu ülkemiz dün ilk can kaybını da yaşadı.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, hastalarla sürekli iç içe olan eczanelerin çalışma ortamının güvenliğinin sağlanması ve hastaların birbirine virüsü bulaştırmaması için alınacak önlemlerin çok önemli olduğunu söyleyerek  “Yetkililerin uyarılarına harfiyen uyulmalı” dedi.

Ayrıca Saydan, yetkililerin Corona virüs salgınına yakalanan hastalarda kullanılacak aşının geliştirilmesinin sekiz ay ile bir yıl arasında sürebileceğini söylediklerine dikkati çekerek “İnsanlara düşen görev mümkün olduğunca dışarı çıkmamak, toplu yerlerden uzak durmak ve bu süreci kolay atlatabilmek için Sağlık Bakanlığımızın uyarılarına dikkat etmek gerekiyor” dedi.

Saydan, tüm dünyada vatandaşa kesintisiz hizmet veren birkaç meslek grubu olduğunun altını çizerek, bunlardan birinin de eczacılar olduğunu söyledi. Saydan “Vatandaşa kesintisiz hizmet veren biz eczane eczacıları olarak, elimizden gelen her türlü gayreti ve özveriyi gösteriyoruz” dedi.

Biz sağlık ordusunun neferleri olarak 7 / 24 hizmet veriyoruz. Nefer olduğumuz için bu mücadelede ön cephede yer alıyoruz. Bu yüzden de vatandaşlarımızdan ricamız; eczanelere çok kalabalık olmayacak şekilde girmeleri ve gerekiyorsa maskelerini takmaları” dedi.

Vatandaşlarda hapşırma, öksürme veya yüksek ateş varsa eczaneye maske takarak girmeleri konusunda uyarıda bulunan Saydan, aşağıdaki maddelere hem vatandaşlarımızın hem de eczacıların sağlığı için özen gösterilmesi gerektiğine vurgu yaparak, maddeleri şöyle sıraladı:

“ -Eczane içerisinde uzun süre beklemeyin, içerisi kalabalıksa dışarıda bekleyin ve eczanede en fazla 3 kişiden fazla olmamasına özen gösterin,

-Eczacı ve personelin bulunduğu bankolardan yaklaşık 1 metre uzakta bekleyin,

-Eczanedeki raflarla ve ürünlerle gereksiz el temasından kaçının ve lütfen sabırlı olun.

Saydan “Ayrıca vatandaşlarımızın bilmesi gerekir ki; raporlu hastalar sadece raporlu ilaçlarını doktora gitmeden eczanelerimizden bir aylık olarak alabilir. 1 Mart ve sonrası raporu biten hastalarımız raporlarını yenilemek için hastanelere gitmeyecekler. Rapor tarihleri 30 Haziran’a kadar uzadı. Raporu olmayan hastaların doktora gitmesi gerektiğinden bu konuda eczanelerde gereksiz iş yoğunluğuna neden olacak taleplerde bulunmamalarını önemle rica ediyoruz.

Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak, Corona virüsünün ülkemizi en az düzeyde etkilemesi için biz eczacılara düşen görevleri en etkin bir biçimde yerine getirmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar ki, hizmetlerimiz 7/ 24 devam edecek, ilaca ulaşmada herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklardır.”

                                                                       TEİS