Ana Sayfa Biyoteknoloji Covid-19 Aşısının Kurtardığı Hayatlar ve Aşı Olmadığı için Kaybedilen Hayatlar

Covid-19 Aşısının Kurtardığı Hayatlar ve Aşı Olmadığı için Kaybedilen Hayatlar

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, COVID-19 aşıları olmasaydı, Avrupa’daki kümülatif ölü sayısı yaklaşık 4 milyon olacaktı./euronews

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi, güvenli ve etkili COVID-19 aşıları sayesinde Avrupa’da en az 1.4 milyon hayatın kurtarıldığını belirtti.

DSÖ’nün Avrupa’da 34 ülkedeki COVID-19 aşılarının etkisini analiz eden yeni çalışmasına göre söz konusu aşılar, aşılamanın başladığı Aralık 2020 ile Mart 2023 arasında ölüm oranının yüzde 57 azalmasını sağladı.

DSÖ, Avrupa’da şu anda 2.5 milyon olan kümülatif ölüm sayısının aşılar olmasaydı yaklaşık 4 milyon kişiye ulaşabileceğini söyledi.

Birleşik Krallık’ta yapılan araştırmaya göre 2022’nin yaz aylarında önerilen sayıda doz aşı olmadıkları için COVID-19 nedeniyle 40 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ortaya koyuldu. / NTV

Araştırmacılar, insanların aşı olmaya devam etmelerinin önemli olduğunu vurguladı. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü JN.1 varyantı için uyarıda bulundu.

İngiltere’nin tüm nüfusunu kapsayan ilk araştırmaya göre, 2022 yazında İngiltere’de 7000’den fazla kişi COVID-19 nedeniyle hastaneye kaldırıldı veya önerilen sayıda aşı dozu almadıkları için hayatını kaybetti.

Araştırmacılar, “dönüm noktası” niteliğindeki bu çalışmanın, COVID büyük bir sağlık tehdidi oluşturmaya devam ettiği için insanların aşı olmaya devam etmelerinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirttiler.

Birleşik Krallık’taki yetişkin nüfusun yüzde 90’ından fazlası pandeminin ilk aşamalarında aşılandığı kaydedildi.

YÜZDE 44 EKSİK AŞILANDI

Ancak araştırmacılar, Haziran-Eylül 2022 arasında, pandeminin acil durum aşamasının sona erdiği ilan edildikten sonra Britanyalıların yaklaşık yüzde 44’ünün eksik aşılandığını söyledi.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI YÜZDE 20 AZALTILABİLİRDİ

Ulusal Sağlık Servisi’nden (NHS) alınan bireysel sağlık verilerinin yanı sıra modelleme yöntemini de kullanan araştırmacılar, herkesin aşılarını yaptırmış olması halinde 7180 daha az hastaneye yatış ya da ölüm vakası yaşanacağını tahmin ediyor.