Ana Sayfa Biyoteknoloji Covid-19 aşı çalışmaları

Covid-19 aşı çalışmaları

Corona Virüsüne Karşı Aşı Geliştirme Yarışı

Carolyn Presutti/VOA

Dünyanın önde gelen ilaç firmaları, Corona virüsüne karşı aşı geliştirmek için zamanla yarışıyor. Bazı firmalar da süreci hızlandırmak için işbirliği yapıyor. Bunlar arasında Amerikan Pfizer ve Alman BioNTech firmaları da var. Bu iki firmanın yürüttüğü aşı çalışması insanlar üzerinde deneme aşamasına girdi. Klinik denemeye katılanlar arasında Amerikalı tıp öğrencileri de var.

Michael Sikorski adı tarihe geçmek üzere. Corona virüsü aşı denemesine katılan yedinci tıp öğrencisi olan Sikorski, “Bu ilk denemelere katılabilecek genç ve sağlıklı bir yetişkin olarak bir sorumluluk ve zorunluluk hissettim” diyor.

Sikorski ve 360 kişi daha, Pfizer ve Alman ortağı BioNTech firmalarının yürüttüğü aşı denemelerinin ilk aşamasına katıldı.

Firma, mRNA yöntemini kullanarak, aynı anda dört aşı test ediyor. Virüsün genetik kodunun çok küçük bir parçası RNA yoluyla vücuda sokuluyor. Vücut zerk edilen aşıya yabancı bir protein muamelesi yapıyor ve bağışıklık geliştiriyor. Pfizer firmasıyla çalışan Mikael Dolsten, “Vücut virüse hazır hale geliyor. Çünkü hafızası var. Gerçek virüs kapıyı çaldığında, hızla cevap veriyoruz ve önünü kesiyoruz” diyor. Pfizer için en büyük zorluk, antikorların hücrede yaşadığı süreyi uzatmak.

Birçok ilaç firması, virüsü yenen ilk firma olmak için yarışıyor.

Amerikan firması Moderna, Ulusal Sağlık Enstitüleri’yle birlikte yürüttüğü aşı çalışmasında denemelere geçen ay başladı. Inovio ise, DNA yöntemini kullandığı araştırmalarına devam ediyor. BioNTech/Pfizer ortaklığında yürütülen aşı denemeleri de 5 Mayıs’ta başladı. Çinli CanSino Biologics firmasıysa, klinik denemelerde ikinci aşamaya geçerek aşı yarışında herkesi geride bırakmış durumda. İngiltere’deki Oxford Üniversitesi denemelere geçen ay başladı. Wuhan ve Pekin’deki araştırmacılarsa, vücuda canlı olmayan virüslerin zerk edildiği geleneksel deneme yöntemini kullanıyor.

ABD’nin önde gelen bulaşıcı hastalık uzmanı Anthony Fauci, Ekim ayına kadar etkili bir aşının geliştirilmiş olacağı öngörüsünde bulunuyor. Ancak Fauci, en büyük zorluğun, aşının herkese yetecek miktarda üretilmesi ve dağıtılması olacağını ekliyor.

Bu arada Sikorski gibi katılımcılar da aşının güvenliği için takip ediliyor. Sikorski, “Her akşam 9’da cep telefonuma güvenlik günlüğünü doldurmamı hatırlatan bir mesaj geliyor. Bana verdikleri termometreyi çıkarıp ateşimi ölçüyorum. Sonra da ağrım, ateşim, herhangi bir yerimde şişlik veya acı olup olmadığını soran soruları cevaplıyorum” diyor.

Eğer her şey yolunda giderse, Corona virüsü aşısının, daha önce hiçbir aşı çalışmasında görülmemiş bir hızla geliştirilip, yıl sonuna kadar devreye girmesi bekleniyor.

Rusya ve Türkiye’den corona aşısı için ortak çalışma kararı!

Rusya tarafından yapılan açıklamada, Türk ve Rus bilim adamlarının corona virüsü (Covid-19) aşısı için beraber çalışma kararı aldığı duyuruldu.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi Başkanı Anna Popova, yaptığı açıklamada video konferans yoluyla Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Yardımcısı Emine Alp Meşe ile görüştüğünü ifade etti.

Aşıda dağıtım 1 yıl içinde olabilir mi?

ABD’li Moderna Şirketi, corona virüsü aşısı için yapılan ilk aşama insanlı deneylerinin olumlu sonuçlar verdiğini açıklamıştı. Bu çalışmalarda yer alan Prof. Dr. Carlos del Rio ise endişeli. Profesör, “Bir virüsün tespit edilmesinden 1 sene sonra aşısının dağıtıma hazır olmasını aklım almıyor. İyimserim ama temkinliyim. Bu işi doğru şekilde yaptığımızdan emin olmak istiyorum.” diyor.

CNBC’de yer alan habere göre Prof. Dr. del Rio, aşının dağıtıma çıkarılmasının ise bu sene gerçekleşeceğini sanmıyor. Profesör doktor, yaptığı açıklamada, “İhtiyatlı bir şekilde iyimserim. Ancak bir virüsün tespit edildikten 1 sene sonra aşısının dağıtıma hazır olması… Aklım bunu almıyor! Bu nedenle temkinliyim. Bu işi doğru şekilde yaptığımızdan emin olmak istiyorum” diyerek endişesini dile getirdi.

10 YILLIK ÇALIŞMA 1 YILA SIĞACAK

Bilim insanları, 65 gün içerisinde virüsü tanımlayıp, izole etmeyi başardı. İnsanlı denemeler başladı. Prof. Dr. del Rio, daha önce böyle bir şeyin hiç olmadığını söyledi. Halkın kullanımına yönelik bir aşı geliştirmek normalde 10 yıllık bir araştırma gerekiyor.

1 milyar usd fon alan ve 1 milyar doz kapasiteye sahip Astrazeneca’dan aşı dağıtım için tarih…