Ana Sayfa Tıp&Sağlık Cinsel Terapilere Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur?

Cinsel Terapilere Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur?

Cinsel terapi çiftlerin yaşadığı problemleri ortadan kaldırmak ve çözüme kavuşturmak için uygulanır. Cinsel işlev bozukluğu yaşayan çiftler bu terapi yöntemi ile sağlığına kavuşacaktır. Tedavi dışında çiftlere cinsel eğitim de bu terapi yöntemi ile verilebilir. Cinsel terapi sürecinde çiftlere ilk olarak cinsellik hakkında ön bilgilendirme yapılır. Böylece ideal bir cinsel hayatın sürecine adım atılmış olunur.

Eşler arasındaki uyumsuzluk terapi ile düzeltilebilir 

Çiftler arasında cinsel iletişimin doğru sağlanması için terapiye ihtiyaç duyulabilir. Eşler arasında uyumsuzluk ve geçimsizlik terapi ile düzeltilebilir bir durumdur. Cinselliğin eşler arasında keyifli bir şekilde geçmesi için gerekli psikoterapiler uygulanabilir. Çiftler cinsellik problemi ile baş edemiyor ve gerekli destekleri almıyor ise sorun giderek büyüyecektir. Bu nedenle cinsel terapi yönteminin yeri ve önemi çok büyüktür.
Tedavi olmak istemeyen çiftlerin sonu boşanmalara kadar gidebilir

Cinsel döngü eşlerin uyum içerisinde geçirmesi gereken fizyolojik bir durumdur. Her bireyin cinselliğe karşı bakış açısı farklı olabilir. Bu beklentiler çiftler arasında çeşitli problemler doğurabilir. Ancak cinsel terapi ile kolay bir şekilde ve kısa sürede aşılabilir. Tedavi olmak istemeyen çiftlerin sonu boşanmalara kadar gidebilir. Bu nedenle yolun başında olan çiftler tedavi yöntemlerine mutlaka şans vermelidir.

Cinsel terapi ihtiyaç duyulan nedenler doğal olarak gelişebildiği gibi psikolojik sıkıntılar sonucunda da ortaya çıkabilir. Organik ve psikolojik olarak ayrılan bu nedenlerde farklı terapi yöntemleri uygulanır. Terapi sonucu rahatsızlığın ortadan kaldırılması mümkündür. Ancak terapist ve çift sürekli iletişim içerisinde olmalıdır.

Hangi durumlarda terapiye ihtiyaç duyulur?

Terapistin uyguladığı tedavi şekline uyum sağlayan çiftler kısa sürede çözüme kavuşur. Peki hangi durumlarda terapiye ihtiyaç duyulur?

  • İlaç veya madde kullanımına bağlı olan cinsel isteksizlik
  • Kalp damar hastalıkları, diyabet, tansiyon gibi hastalıkların oluşturduğu rahatsızlıklar
  • Cinsel bilgi konusunda eksiklik
  • Cinselliğe karşı bastırılmış duygular (genellikle yetiştirilme sürecinde ortaya çıkar)
  • Evlilik içinde yaşanan tartışmalar
  • Travmaya sebep olan cinsel deneyimler
  • Abartılı cinsel istekler
  • Yorgunluk, depresyon ve ağır stres
  • Özgüven eksikliği ve suçluluk duygusu

Cinsel Terapi Sonucunda Hangi Değişiklikler Görülür?

Cinsel sorunlar çiftlerin aşmak istediği ancak kendi imkanlarıyla aşamadığı sıkıntılardan biridir. Bu sorunun ortadan kalkması için uzman görüşü ve tedavisi oldukça etkilidir. Mutlu bir cinsel hayat sürdürülmesi için çiftlerin birbirlerine karşılıklı şekilde anlayışlı olması gerekir. Ancak bazı durumlarda anlaşmazlıkların doğurduğu sıkıntılar kötü sonuçlara sebep olabilir.

Toplum içerisinde cinsel terapi yöntemine ön yargılı yaklaşılmaktadır. Ancak diğer tüm psikoterapi yöntemleri gibi cinsel terapi de oldukça normaldir. Kendisine bile itiraf etmekten çekinen bireyler cinsel terapi yöntemine karşı çıkabilir. Problemin ilk aşamasında bunların yaşanması normaldir. Ancak çıkmaza giren bu rahatsızlıklar sonucu çiftlerde sorun büyüyerek boşanma gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Cinsel problemlerin birçok tedavisi bulunur

Hem erkeklerde hem kadınlarda sıklıkla rastlanan cinsel problemlerin birçok tedavisi bulunur. Bu tedaviye başlanması için ilk olarak sorunun altında yatan temel sebep öğrenilmelidir. Terapist, çift ile sohbet eşliğinde cinsel problemin oluşturduğu sorunu belirler. Daha sonra tanı konulduktan sonra doğru tedavi yöntemi belirlenir. Bu tedavi yöntemine çiftler uyum sağlamaz ise süreç uzayabilir. Bunun aksine uzmanın önerilerine uyum sağlayan çiftler kısa sürede mutlu bir cinsel hayata kavuşur.

Cinsel terapi gerektiren sorunun altında yatan sebep psikolojik olabilir. Böylece tedavi edilmesi mümkündür. Biyolojik nedenlere bağlı olan cinsel sorunların tedavisi terapi ile mümkün değildir. Psikolojik nedenlere bağlı olan cinsel problemlerin tedavisi oldukça kısa sürede tamamlanır. Kesin ve başarılı sonuç alınır. Eğer siz de cinsel terapi ihtiyacı duyuyor ancak terapiye karşı ön yargılı davranıyorsanız kendinize bir şans verebilirsiniz.