Ana Sayfa Tıp&Sağlık Çinli Bilim İnsanları Mutant Ebola Virüsü Yarattı, Sonuç?

Çinli Bilim İnsanları Mutant Ebola Virüsü Yarattı, Sonuç?

Hebei Tıp Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı bulaşıcı bir çiftlik hayvanı hastalığını kullanarak Ebola’da bulunan ve virüsün hücreleri enfekte ederek insan vücuduna yayılmasını sağlayan bir protein eklediler.

Establishment and application of a surrogate model for human Ebola virus disease in BSL-2 laboratory

Araştırmacılar, bir grup hamstera öldürücü virüsü enjekte etti ve üç gün içinde ölümlerine yol açtı. Hamsterlerde çoklu organ yetmezliği de dahil olmak üzere insan Ebola hastalarında gözlenenlere benzer ciddi sistemik hastalıklar gelişti.

Hebei Tıp Üniversitesi’ndeki Çinli bilim adamları, Ebola’da bulunan bir glikoproteini kullanarak ölümcül bir virüs tasarladılar ve bu, bir grup hamsterin ölümüyle sonuçlandı. Bu araştırma, Ebola’nın patolojisine dair önemli içgörüleri gün ışığına çıkardı ve bu tür deneylerin etik ve güvenlik açısından sonuçları hakkında küresel tartışmaları ateşledi.

Araştırmanın başarılı olduğu sonucuna varan araştırmacılar, deneyin BLS-2 koşulları altında Ebola’ya karşı tıbbi karşı önlemlerin hızlı bir klinik öncesi değerlendirmesini sağladığını ve çalışmanın başarılı olduğu sonucuna vardığını belirtti.