Ana Sayfa İlaç Çin, Hint onkoloji ilaçları ithalatında tariflerini indirdi

Çin, Hint onkoloji ilaçları ithalatında tariflerini indirdi

Hem Hindistan hem de Çin, Bangladeş, Laos, Güney Kore ve Sri Lanka’yı da içeren Asya Pasifik Ticaret Anlaşması (APTA) kapsamındaki dördüncü tur müzakerelerin ardından 1 Temmuz’dan başlayarak bir dizi ürün ithalat tarifesini indirdi..

Çin, kimyasal ve tarımsal ürünler de dahil olmak üzere 8549 ürün üzerindeki tarifeleri azaltacağını, bunun da Hindistan’ın 3142 ürün için de aynısını yapacağını söyledi.

Hindistan, özellikle Çin Başbakanı Narendra Modi’nin 28 Nisan’da Başkan Wu ile yaptığı Wuhan Zirvesi’nde vurguladığı ilaç pazarını açmak için Çin’e baskı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin ve Hindistan’ın, özellikle anti-kanser ilaçları olmak üzere Hint ilaçları üzerindeki tarifeleri azaltma konusunda bir anlaşmaya vardığını söyledi. Çin’de bulunan Batı ilaçlarının maliyetinin onda biri olan Hintli antikanser ilaçları için yaygın bir talep vardır.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, “İthalatın genişlemesine ve anti-kanser ilaçlarına yönelik tarifelerin kesintiye uğratılmasının bölgedeki Hindistan ve diğer ülkeler için büyük fırsatlar sağlayacağını düşünüyoruz.” Dedi.