Ana Sayfa Tıp&Sağlık Çift Rahimli Kadın, Her İki Rahminde de Bebek Taşıyor

Çift Rahimli Kadın, Her İki Rahminde de Bebek Taşıyor

ABD’nin Alabama eyaletinde yaşayan ve çift rahimle doğan 32  yaşındaki bir kadın, şimdi her iki rahimle de hamile kaldı.

Doktorlar genç. annenin çok nadir rastlanan, ‘uterus didelphys’ adı verilen hastalığa sahip olduğunu ve bu durumun da kadınların yaklaşık yüzde 0,3’ünü etkilediği düşünülüyor.

Masaj terapisti ve üç çocuk annesi olan kadın Mayıs ayında sekiz haftalık hamileyken ultrason randevusu için doktora gitti. Genç kadın sadece ikizleri olacağını değil aynı zamanda her iki rahminde de birer fetüs bulunduğunu öğrendi!

Genç anne sosyal medya  Instagram hesabından “Biraz şaşkına döndük! İlk ultrason sırasında ÇOK güldük” diye yazdı.

Kadın doğum uzmanı Shweta Patel, “Büyük ihtimalle ayrı ayrı yumurtladı ve her fallop tüpünden birer yumurta indi, yani rahmin her iki yanına indi, sonra sperm her ayrı rahme doğru ilerledi ve döllenme ayrı ayrı gerçekleşti.”

Alabama Üniversitesi Birmingham Kadın ve Bebek Merkezi’nde anne Hatcher’ın bakımını üstlenen jinekolog, “Çift rahmi olan kadınlar sıklıkla hamilelik komplikasyonlarıyla karşılaşsa da, Hatcher’ın önceki üç çocuğu da tam zamanında sağlıklı doğmuşlardı.”

jinekolog doktor “Her iki rahimde de hamilelik son derece nadirdir.  Hatcher kendisine bu ihtimalin 50 milyonda 1 olduğu söylendiğini söyledi – yaygın olarak bilinen son vaka 2019’da Bangladeş’te, o zamanlar 20 yaşında olan Arifa Sultana’nın 26 gün arayla sağlıklı ikizler doğurması sırasında meydana geldi.​”

Hatcher doğuma başlamayı ve hem Bebek A’yı hem de Bebek B’yi ya da kendi deyimiyle “kızları” Noel’e yaklaşarak ilaçlı doğal doğum yapmayı umuyor. Her ikisinin de “geliştiği” söyleniyor.

Ancak rahimler farklı zamanlarda, yani dakikalar, saatler ve hatta günler arayla kasılacak ve Kelsey ve kocası Caleb Hatcher, olayların gidişatına bağlı olarak biri veya her ikisi için sezaryene ihtiyaç duyulabileceğinin farkında.

Anne Kelsey “Her doktor muayenesinde bana ‘Biliyorsunuz daha önce böyle bir durum yaşamadık, bu bizim için yeni bir vaka’ diyorlar… Ama bu durum için en iyi ekibin bende olduğunu düşünüyorum ve Olan bitene bakılırsa Alabama’daki en iyi hastanedeyim” dedi.