Ana Sayfa Vitrin Cevizin Obezite, Diyabet Ve İltihapla Mücadelede Büyük Bir Başarı Sağlıyor

Cevizin Obezite, Diyabet Ve İltihapla Mücadelede Büyük Bir Başarı Sağlıyor

Bilim adamları, cevizin obezite, diyabet ve iltihapla gibi bazı şaşırtıcı güçlere sahip olduğunu belirterek cevizlere ‘süper gıda’ statüsü verilmesini savundu.

ABD ve Meksika’dan araştırmacılar, pekan cevizi (Carya illinoinensis) tüketiminin, yüksek yağlı bir diyetin sağlık üzerindeki etkilerini başarılı bir şekilde hafifletebileceğini, enerji harcamasını artırabileceğini, pek çok rahatsız edici sindirim sorununa yol açabilen bir bağırsak dengesizliği olan disbiyozu azaltabileceğini ve iltihaplanmayı azaltabileceğini buldu.

Yapılan yeni çalışmada fareler 18 hafta boyunca incelendi. Bir gruba yüksek yağlı bir diyetle bütün cevizler verildi ve bir diğeri benzer bir diyet ancak pekan polifenol özü ile verildi. Hem bütün cevizler hem de ekstrakt takviyesi, yağ kütlesi, kan kolesterolü, insülin ve HOMA-IR’de (İnsülin Direnci için Homeostatik Model Değerlendirmesi) yankılanan bir azalma gördü.

Fındık, kahverengi yağ dokusunda metabolik aktiviteyi artırdı ve hepatik lipid içeriğini azalttı. Metabolik disfonksiyon ve hepatik lipid birikimi, yağlı karaciğer hastalığı gibi kronik durumlarda büyük rol oynadı.

Teksas’ta bahçecilik ve gıda bilimi profesörü Luis Cisneros-Zevallos, “Dünya çapında modern toplumda obezite ve diyabet sayıları artıyor ve yüksek yağlı diyet tüketimindeki eğilim, yaşam tarzı ve genetik yatkınlığın yanı sıra ana nedenlerden biri” dedi.

A&M Ziraat ve Yaşam Bilimleri Fakültesi. “İnsanlar daha sağlıklı seçenekler arıyor ve artık cevizlerin tüketicilerin ellerinde bulunan sağlıklı bir araç olduğunu gösterdik.”

Kalp-sağlıklı çoklu doymamış yağ asitleri ve lif bakımından yüksek olduğu zaten bilinen kuruyemişler ayrıca E ve A vitaminleri, bazı B vitaminleri, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve çinko içerir. Bu araştırma, kuruyemişlerin sağlığa faydalarına odaklanan ve giderek büyüyen bir çalışma grubuna katılıyor.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, bilim adamları fare modelinin insan metabolizmasını yansıttığına inanıyor. Çalışma, 130 lb (59 kg) ağırlığındaki bir kişinin günde 22-25 ceviz yarısı veya 21.6-36 g yağı alınmış pekan unu yemeyi hedeflemesi gerektiğini öne sürüyor. 20 adet pekan cevizi yaklaşık olarak 196 kaloriye denk gelmektedir. Ayrıca yeni takviyelerin geliştirilmesi potansiyeli var.

Cisneros-Zevallos, “Cevizlerin benzersiz işlevleri hakkında ne kadar çok şey bilirsek, daha sağlıklı ürünler yaratma olasılığımız o kadar artar” dedi. “Bu çalışma, yeni kullanımların ve cevizlerden elde edilen ürünlerin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.”