Ana Sayfa Tıp&Sağlık CDC Covid Benzeri Solunum Virüsünde Olağandışı Artış Bildirdi

CDC Covid Benzeri Solunum Virüsünde Olağandışı Artış Bildirdi

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), bu bahar çok sayıda savunmasız ABD’liyi hastanelik eden, grip ve Covid benzeri solunumsal semptomlara yol açan yeni bir virüs hakkında bilgi verdi ve uyardı!

İnsan metapnömovirüsünde (HMPV) bir artışa dikkat çekti. Akut solunum yolu enfeksiyonları, dünya çapında her yaştan insanın yaşadığı en yaygın hastalıklar arasındadır ve önde gelen mortalite ve morbidite nedenidir. 

HMPV’nin küçük çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklığı zayıflamış kişilerde ciddi komplikasyonlara yol açabileceği ve bu virüsün en kötü etkilerine karşı koruyabilecek bir aşı bulunmadığı düşünüldüğünde, HMPV vakalarında bu baharda görülen tırmanış endişe verici bir işaret.

CDC / Human Metapneumovirus (HMPV)

HMPV Hakkında

İnsan metapnömovirüsü (HMPV), her yaştan insanda, özellikle küçük çocuklar, yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde üst ve alt solunum yolu hastalığına neden olabilir. 2001 yılında keşfedilen HMPV, respiratuar sinsityal virüs (RSV) ile birlikte Pneumoviridae ailesinde yer almaktadır. Moleküler tanı testinin daha geniş kullanımı, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonunun önemli bir nedeni olarak HMPV’nin tanımlanmasını ve farkındalığını artırmıştır.

Belirtiler

Yaygın olarak HMPV ile ilişkili semptomlar arasında öksürük, ateş, burun tıkanıklığı ve nefes darlığı bulunur. HMPV enfeksiyonunun klinik semptomları bronşite veya pnömoniye ilerleyebilir ve üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan diğer virüslere benzer. Tahmini kuluçka süresi 3 ila 6 gündür ve ortalama hastalık süresi şiddetine bağlı olarak değişebilir ancak virüslerin neden olduğu diğer solunum yolu enfeksiyonlarına benzer.

Bulaşma

HMPV büyük olasılıkla enfekte bir kişiden diğerlerine yoluyla yayılır.

 • öksürme ve hapşırmadan kaynaklanan salgılar
 • el sıkışmak veya dokunmak gibi yakın kişisel temas
 • üzerinde virüs bulunan nesnelere veya yüzeylere dokunmak, ardından ağza, buruna veya gözlere dokunmak

ABD’de HMPV, farklı yıllık mevsimlerde dolaşır. HMPV dolaşımı kışın başlar ve ilkbahara kadar sürer. HMPV, RSV ve influenza, solunum virüsü mevsimi boyunca aynı anda dolaşabilir.

Önleme ve Tedavi

Şu anda, HMPV’yi tedavi etmek için spesifik bir antiviral tedavi ve HMPV’yi önleyecek bir aşı yoktur. Tıbbi bakım destekleyicidir. Ancak, hastalarınız aşağıdaki adımları izleyerek HMPV ve diğer solunum yolu virüslerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir:

 • Ellerini sık sık sabun ve suyla en az 20 saniye yıkayın (bkz . CDC’nin Temiz Eller Hayat Kurtarır! ).
 • Yıkanmamış ellerle gözlerine, burnuna veya ağzına dokunmaktan kaçının.
 • Hasta olan kişilerle yakın temastan kaçının.

Soğuk algınlığı benzeri semptomları olan hastalar,

 • öksürürken ve hapşırırken ağzını ve burnunu kapatın
 • ellerini sık sık ve doğru bir şekilde yıkayın (en az 20 saniye sabun ve su ile)
 • bardaklarını paylaşmaktan ve başkalarıyla kap yemek yemekten kaçının
 • başkalarını öpmekten kaçınmak
 • hasta olduklarında evde kal

Ek olarak, olası kontamine yüzeylerin (kapı kolları ve paylaşılan oyuncaklar gibi) temizlenmesi, potansiyel olarak HMPV’nin yayılmasını durdurmaya yardımcı olabilir.