Ana Sayfa Manşet CDC, artık COVID-19 salgınıyla mücadelenin bir yolu olarak sosyal mesafeyi önermiyor

CDC, artık COVID-19 salgınıyla mücadelenin bir yolu olarak sosyal mesafeyi önermiyor

Bunun yerine, aşılanmak ve güçlenmek gibi ciddi hastalıkları önlemeye yardımcı olan kılavuzlara doğru kayıyor. Güncellenen kılavuzların özü aynı: COVID-19’a karşı aşı olun ve virüsün sürekli değişen mutasyonlarıyla mücadele etmek için destekleyici aşılarla güncel kalın. 

Summary of Guidance for Minimizing the Impact of COVID-19 on Individual Persons, Communities, and Health Care Systems 

COVID-19’lu kişiler, kendilerini en az beş gün sağlıklı olan diğerlerinden izole etmeye devam etmelidir. Tecritten çıktıktan sonra, COVID-19’dan iyileşen kişiler en az 11. güne kadar yüksek riskli hastaların yanında olmaktan kaçınmalı ve 10. güne kadar başkalarının yanında maske takmalıdır.. Ciddi-kronik hastalık riski bulunan kişilerin, toplumda virüs bulaşma riskinin yüksek olduğu alanlarda maske kullanmaya devam etmesi önerisi de yapıldı.

COVID-19 aşısı. COVID-19 aşıları, ciddi hastalık ve ölüme karşı oldukça koruyucudur ve asemptomatik ve hafif enfeksiyonlara karşı daha düşük derecede koruma sağlar ( 6 ). Önerilen tüm takviye dozlarının alınması yoluyla aşılama* konusunda güncel olmadığı durumlarda, tek başına bir birincil serinin alınması, enfeksiyon ve bulaşmaya karşı minimum koruma sağlar ( 6). Aşılama konusunda güncel olmak, koruma zamanla azalabilirse de, en son dozdan sonra enfeksiyona ve bulaşmaya karşı geçici bir koruma artışı sağlar. 

Ön maruziyet profilaksisi. Şiddetli sonuçlara karşı COVID-19 aşısının etkinliği, bağışıklığı baskılanmış kişilerde olmayanlara göre daha düşüktür ve bağışıklığı baskılanmış ve COVID-19 olan kişilerde aşılarına bakılmaksızın yoğun bakım ünitesine kabul ve hastanede yatarken ölüm riski daha yüksektir.

COVID-19 tedavisi için ilaçlar. Antiviral ilaçlar (Lagevrio [molnupiravir], Paxlovid [nirmatrelvir ve ritonavir] ve Veklury [remdesivir]) ve monoklonal antikorlar (bebtelovimab), ileri yaştaki yetişkinler de dahil olmak üzere, ciddi hastalık riski yüksek olan kişilerde COVID-19’u tedavi etmek için mevcuttur. tamamı için kaynağa bknz