Ana Sayfa Biyoteknoloji İlk Faz III klinik çalışmasında Capivasertib’in ilerlemiş meme kanserine anlamlı başarısı!

İlk Faz III klinik çalışmasında Capivasertib’in ilerlemiş meme kanserine anlamlı başarısı!

Prestijli San Antonio Göğüs Kanseri Sempozyumu’nda (SABCS) yayınlanan sonuçlar, ilacın kanserin geri dönme süresini ikiye katlayabildiğini gösteriyor.

Capivasertib – a huge success story for UK science / ICR

San Antonio Meme Kanseri Sempozyumunda sunulan bulgular , capivasertib’i östrojen reseptörü (ER) pozitif, insan epidermal büyüme faktörü reseptörü 2 (HER-2) negatif meme kanseri olan kişiler için potansiyel yeni bir tedavi olarak ortaya koyuyor.

Capivasertib, kansere neden olan protein molekülü AKT’nin aktivitesini bloke eden, sınıfının birincisi potansiyel bir ilaçtır. Astex Pharmaceuticals ile işbirliği içinde Londra Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nde bir ilaç keşif araştırma programının ardından ilaç şirketi AstraZeneca tarafından keşfedildi

Capivasertib 

Capivasertib – telaffuz edilen cap-EEVA-sertib – protein kinaz B veya PKB olarak da bilinen AKT adlı kansere neden olan bir protein molekülünü hedefler.

Capivasertib gibi küçük moleküllü kanser ilaçları, moleküler bir anahtar gibi hedef proteinlerindeki bir boşluğa ‘kilitlenmek’ için doğru şekle ve diğer özelliklere sahip olacak şekilde çok hassas bir şekilde tasarlanmıştır. Bunu yapmak, proteinin kansere neden olan aktivitesini bloke etmeyi amaçlar.

Yeni CAPtello-291 denemesi, östrojen reseptörü pozitif, HER2 negatif meme kanseri olan hastaları tedavi etmek için hormon tedavisinin yanı sıra capivasertib kullandı.

Bu çok yaygın meme kanseri türü, genellikle aşırı aktif bir AKT sinyal yolu tarafından yönlendirilir ve araştırmacılar, AKT’yi bloke etmenin güçlü bir kanser önleyici etki üretebileceğinden umutluydu.

Kanser Araştırma Enstitüsü’nün (ICR) CEO’su Prof. Dr.  Kristian Helin, konuya ilişkin yaptığı açıklamda, “Capivasertib, en yaygın meme kanseri türünün ilerlemiş formlarının tedavisi için bir dönüm noktasıdır. ICR’de yürütülen araştırmaların ardından keşfedilen bir ilacın, üçüncü aşama denemesinde hastalar için dikkate değer faydalar gösterdiğini görmek inanılmaz derecede heyecan verici. Capivasertib bu hastalar için tamamen yeni bir tedavi seçeneği sunabilir” diye konuştu.

Capivasertib plus Faslodex reduced the risk of disease progression or death by 40% versus Faslodex in advanced HR-positive breast cancer / AZ