Ana Sayfa Manşet “bugünden itibaren 1400 ilaçta yüzde 2 ile yüzde 50’ye varan oranda değişen...

“bugünden itibaren 1400 ilaçta yüzde 2 ile yüzde 50’ye varan oranda değişen zam olacak, 700 ilaçta ise indirim”

Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı ile ilaç fiyatlarının neden arttığını değerlendiren Hande Fırat, “Bugünden itibaren 1400 ilaçta yüzde 2 ile yüzde 50’ye varan oranda değişen zam olacak, 700 ilaçta ise indirim” dedi.

Hande Fırat

Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat, bugün kaleme aldığı yazısında “Bugünden itibaren 1400 ilaçta yüzde 2 ile yüzde 50’ye varan oranda değişen zam olacak, 700 ilaçta ise indirim1400 ilaçtaki zammın gerekçesi kur nedeniyle artan ham madde fiyatları. Üretici firmalar, ‘Bu artışla üretim yapamayız’ dediler. 700 kalemde düşüşün nedeni ise jeneriğinin üretilmiş olması” dedi.

ŞUBAT ZAMMI NE KADAR?

Bu ilaçlar da dahil, tüm ilaçlar asıl şubat ayında zamlanacak. Peki oran ne? Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı ile sohbetimizden yola çıkarak anlatayım:

Sağlık Bakanlığı her yıl şubat ayında bir önceki yılın Euro ortalamasını alıyor.

2021 yılının şu anki Euro ortalaması 10.38 TL. Şubat ayına kadar 10.60 olacağı hesaplanıyor.

Bakanlık bu ortalamanın yüzde 60’ını baz alıyor. Yani 10.60’dan hesap edersek 6 lira 36 kuruş ediyor. Bu da yaklaşık yüzde 38 zam demek.

Kısacası kura göre yapılacak güncelleme ile gelecek en fazla zam oranı yüzde 38.

İçinde bulunduğumuz durumu düşünürsek iğneden ipliğe her ürüne zam gelirken, bu da vatandaşın cebini vuracak. Bu nedenle de hem kısa vadede hem de uzun vadede atılması gereken adımlar var.

İLAÇ ÜRETİMİNDEKİ SORUN

Türkiye iyi bir jenerik ilaç üreticisi. Yani 20 yıl patent süresi biten orijinal ilaçların eşdeğerini üretiyor. Ancak sorun hammaddede… Taner Ercanlı’nın tespit ve önerileri şöyle:

Türkiye ilaç kutusundan, ilacın içeriğine hammadde nedeniyle üretimde dışa bağımlı. İlaç içeriğinde parasetemol gibi çok sınırlı hammadde üretimi var.

İlaçların da kutularının da hammaddesi dışarıdan alınıyor. Yani artan döviz ilaç sektörünü de vurdu.

Türkiye ilaç hammadde üretimine mutlaka başlamalı. Bugün başlansa tam rahatlama 10 yıl sonra olur. Dışa bağımlılık sorunu ortadan kalkar.

Öneri kurdaki oynaklık ve öngörülemezlik nedeniyle fiyat güncellemesinin yıl içine yayılması. Yani üç dört kez yıl içinde fiyat güncellemesi yapılmalı. tamamı için kaynağa bknz

İlaç fiyatlandırmasında beklenen kur?