Ana Sayfa Tıp&Sağlık “Bu hastalıkta toplumsal bağışıklık gelişmeyeceği biraz salgın bilenler için çok açıktı”

“Bu hastalıkta toplumsal bağışıklık gelişmeyeceği biraz salgın bilenler için çok açıktı”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan salgına dair uyarılarda bulundu;

“COVID 19’la daha çok işimiz var. Neden? Omicron hızla yeni varyantlar geliştirmeye devam ediyor. Bunlardan BA.2.75.2 gibi bazı mutantlar bir önceki hakim varyant olan BA.5’e karşı hastalık geliştirerek veya aşılama sonucu gelişen bağışıklığı kolayca altedebiliyor.”

 

6 dalga yaşadık. Şu anda altıncı dalganın azalma dönemindeyiz. Dolayısıyla vaka sayıları da eskiye göre az ölüm sayıları da düşük gibi görünüyor ama yeni varyantlar var. BA2, A2 diye bir varyant çıktı. Son dalgada oluşan antikorlardan etkilenmiyor… Önlemler de  bütün ülkelerde gevşediği için… Tarama yapabilen ülkelerde vaka sayılarının arttığı görülüyor. Bizim de gözlemlediğimiz aynı şekilde, son günlerde vaka sayıları artıyor.

Evet şu anda ölüm sayıları eskiyle kıyaslarsanız düşük görülebilir ama bu virüs sürekli mutasyona uğruyor ve yeni varyantlar çıkıyor.