Ana Sayfa Hukuk&Etik Boş beyaz kağıt

Boş beyaz kağıt

Çin’de Covid-19 kısıtlamalarını protesto etmek isteyen eylemciler öfkelerini dile getirmek için boş beyaz kağıt gösteriyor. Bu taktik kısmen sansür ve tutuklamalarda kanıt sunmamak için kullanılıyor.

Sosyal medyaya düşen fotoğraf ve videolarda aralarında Şanghay ve Pekin gibi büyük kentlerdeki üniversite öğrencilerinin yaptıkları sessiz protesto eylemlerinde ellerinde boş beyaz kağıt taşıdıkları görülüyor.

Dünyanın dört bir yanından Çin’deki eylemlere destek vermek isteyenler de dayanışma sergilemek için ellerinde boş beyaz kağıtlar taşıyor.

Dünyanın geri kalanı koronavirüsle yaşamaya çalışırken, Çin sıfır Covid politikasını sıkı sıkıya uygulamayı sürdürüyor. Ancak bu kısıtlamalar son dönemde halkta tepki uyandırmaya başladı.

Son öfke dalgası Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’deki bir binada çıkan yangın sonucu 10 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine başladı.

“Beyaz kağıt söylemek isteyip de söyleyemediklerimizi temsil ediyor”

Görgü tanıklarına göre Şangay kentinde cumartesi günü akşam saatlerinde toplanan kalabalık bir grup ellerinde boş beyaz bir kağıt ile Urumçi’deki kurbanları anmak için mum yaktı. tamamı için kaynağa bknz