Ana Sayfa İlaç Blockchain İle Kanser Hastalarının İhtiyacı Olan İlaçlar Tedarik Edilecek

Blockchain İle Kanser Hastalarının İhtiyacı Olan İlaçlar Tedarik Edilecek

Kanser hastalarının ilaç tedariği konusunda yaşadığı sıkıntılar Blockchain sistemi ile birlikte kolay hale geliyor. Yeni sistem sayesinde tüm kanser ilaçlarına ulaşmak mümkün olacak.
Cerengül Etli

Blockchain ilk defa dijital para birimi olan Bitcoin ile ortaya çıktı. Blockchain, verilerin dijital ortamda dağıtılmasını sağlayan bir tür zincir görevi görüyor. Fakat Bitcoin ile birlikte geliştirilmiş olan bu sistem, kanser hastaları için kullanılmaya başlanacak. Özellikle kanser hastalarının ilaçlarına ulaşmaları, bulmaları işin en zor kısmı. İşte bu sistem, ilaç tedariği için kullanılarak arayış içerisinde olan hastalara gönderilecek.

FedEx Teknoloji Enstitüsü ve işin tedarik kısmını sağlayacak Good Shepherd Pharmacy ilaç şirketinin ortaklığı ile bu sistem hayata geçirilecek. Good Shepherd, blockchain sistemi sayesinde kanser hastalarının ilaç ihtiyaçlarını, kullanım sürelerini, hangi sıklıkla hangi ilaçlara ihtiyaç duyduklarını takip edecek. Hatta yine aynı sistem ile hastalar tarafından kullanılmayan ilaçları satın alarak maddi olanakları iyi olmayan hastalara verilmesine aracılık edecek.

Good Shepherd CEO’su Phil Baker, toplamda 10 milyon dolarlık kullanılabilir halde olan ilacın çöpe gittiğini, bu yeni sistem sayesinde ihtiyacı olanlara ilaçların tedarik edilebileceğini belirtiyor. Bir tedarik zinciri oluşturmak için blockhain büyük bir teknoloji. Hali hazırda pek çok ilaç firması zaten stok kontrolleri ile alakalı bu sistemi kullanıyordu. Kanser hastaları için dönüm noktası olacak bu sistemin, dünya çapında büyük bir adım olduğunu da söyleyelim.