Ana Sayfa Ekonomi “Bizimle anlaşması olan hastane artık anlaşmasız doktor çalıştırmayacak”

“Bizimle anlaşması olan hastane artık anlaşmasız doktor çalıştırmayacak”

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Selim Bağlı, Türkiye’nin dünyadaki en geniş sağlık paketlerinden birine sahip olduğuna dikkat çekerek, “Bizimle anlaşması olan hastane artık anlaşmasız doktor çalıştırmayacak. Fiyatlardan şikayeti olan özel sektör varsa gelsin konuşalım. Sağlıkta uygulama tebliği dokunulmaz değil” diye konuştu.

Hacer Boyacıoğlu

[email protected]

ÖZEL SEKTÖRLE KONUŞACAĞIZ

“Şu anda enjeksiyona yılda 220 milyon lira ödüyoruz, kanser cerrahisine 240 milyon lira veriyoruz. Çok harcıalem olmuş işlemlerde indirim yaptık. Buradan parayı alıp esas maliyetli işlere kaynağı kaydırmak istiyoruz. Özel sektörle de konuşacağız. Sağlık uygulama tebliği dokunulmaz bir metin değil ki. Bir yapın görelim, bizim sektörü çökertmek gibi bir amacımız yok. ‘Bu fiyata bu işlemi yapamıyorum’ diyen özel sektör varsa, buyursun gelsin. O da çalışsın maliyetleri, biz de çalışalım.”

Üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinin yoğun bakımlarına yüzde 30 daha ödeme yapılacağını söyleyen Bağlı, “Çünkü buralara daha ağır hastalar geliyor ve daha yoğun ilaç kullanılıyor. Bir de eğitim-araştırma ve üniversite hastanelerini korumak gibi bir amacımız var. Fizik tedavi işlemleri de eğer bu kurumlarda yapılıyorsa, yüzde 55 daha fazla ödeme yapıyoruz” ifadelerini kullandı.