Ana Sayfa Manşet “Bir pandemi daha yaşayacağız!”

“Bir pandemi daha yaşayacağız!”

“Ne yazık ki virüsün kendisi bir tür aşı oldu”

independent: Bill Gates, dünyanın Kovid-19’u ağır atlatma riskinin “büyük ölçüde azaldığını” ancak yeni bir pandeminin neredeyse kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Teknoloji milyarderi Almanya’da düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı’na dün katıldı.

Bill Gates says Covid risks have ‘dramatically reduced’ but another pandemic is coming

Gates dünya nüfusunun büyük bölümünün “bir miktar bağışıklık kazanmasıyla” ağır hastalık tehlikesinin epey kalktığını savundu.

Microsoft’un kurucusuna göre bunun arkasındaki sebep aşılar değil virüsün kendisi:

Ne yazık ki virüsün kendisi, özellikle de Omicron adlı varyant, bir tür aşı oldu.  Virüs, dünya nüfusuna ulaşma konusunda bizim aşılarla yaptığımızdan daha iyi bir iş çıkardı.

66 yaşındaki Gates ayrıca gelebilecek yeni pandeminin muhtemel koronavirüs ailesinin farklı bir patojenden kaynaklanacağını öne sürdü:

Bir pandemi daha yaşayacağız. Bu sefer farklı bir patojen olacak.

Aşı geliştirme çalışmalarına verdiği destekle de bilinen Gates, ileride aşı geliştirmek için daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini ifade etti:

Bir dahaki sefere bunu iki yılda değil, 6 ay gibi bir sürede yapmaya çalışmalıyız. Gelecek pandemiye hazır olmanın maliyeti o kadar da fazla değil.

Independent Türkçe, CNBC, RT

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Munich Security Conference

The good news is that with advances in biotechnology, new vaccines and drugs can help prevent epidemics from spreading out of control. And, most of the things we need to do to protect against a naturally occurring pandemic are the same things we must prepare for an intentional biological attack.

First and most importantly, we have to build an arsenal of new weapons—vaccines, drugs, and diagnostics.