Ana Sayfa Biyoteknoloji BioNtrainer

BioNtrainer

Alman biyoteknoloji firması BioNTech, mRNA tabanlı aşı üretimi için tasarlanan ve “BioNtrainer” adı verilen konteyner fabrikanın tamamlandığını duyurdu.

Firmadan yapılan açıklamaya göre, şirketin ilk konteyner fabrika modülü, 2023’ün ilk çeyreğinde Ruanda’nın başkenti Kigali’ye varacak.

Kigali’de Haziran 2022’de temeli atılan üretim tesisine konuşlandırılacak konteyner fabrika, Afrika ülkelerinin mRNA aşılarına daha hızlı erişim sağlamasını kolaylaştıracak.

Update on First BioNTainer for African-based mRNA Manufacturing Facility

Afrika’da ölçeklenebilir mRNA aşı üretiminin kurulmasında bir sonraki kilometre taşına ulaştı. İlk BioNTainer için altı adet ISO boyutlu nakliye konteynırı Avrupa’da yapımını tamamladı, BioNTech uzmanları tarafından kalite kontrollerinden geçti ve 2023’ün ilk çeyreğinde varmaları beklenen Ruanda, Kigali’ye gönderilmek üzere hazırlanıyor.

Ayrıca BioNTech, şirketin mRNA platformuna dayalı olarak sıtma ve tüberkülozu ele almak için mRNA tabanlı aşı adaylarını geliştiriyor. Aşı adaylarının insanda ilk denemelerine 2022’nin sonlarında veya 2023’ün başlarında girmesi bekleniyor.