Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bilim İnsanları, Hamilelikte Mide Bulantısının Nedenini Buldu 

Bilim İnsanları, Hamilelikte Mide Bulantısının Nedenini Buldu 

Kadın doğum araştırmacıları, hamilelik döneminde mide bulantısı ve kusmaya neden olan bir hormon tespit ettiler.

South California Üniversitesi Keck Tıp Fakültesi’nde, kadın doğum araştırmacısı olan Marlena Fejzo’nun başında olduğu araştırmacılar, 2000 yılında hamile kadınların kan serumunda yüksek seviyelerde ilk kez tespit edildiğinden beri, gözlerini GDF15 adı verilen özel bir hormona çevirerek çalışmalar yaptılar.

O tarihten itibaren, hamilelikte şiddetli mide bulantısı ve kusması olan kişilerde yapılan ikiz çalışmaları ve genomik dizileme çalışmaları, hastalıklarının GDF15’i kodlayan da dahil olmak üzere iki geni içeren genetik bir bileşenine işaret etti. Elde edilen kanıtlar birbirini destekledi.

Mide bulantısı ve kusma, hamileliğin ilk üç ayında çok yaygındır, ancak vakaların yaklaşık yüzde 2’sinde veya 50 gebelikten 1’inde, hiperemezis gravidarum (HG) olarak bilinen en şiddetli bir durum gelişir.

Fejzo’nun kendi hiperemezis deneyimi, altta yatan nedeni aramaya devam etmesi için içinde bir ateş yaktı. 2022’nin başlarında, ekip GDF15 geninde HG riskiyle ilişkilendirdikleri birkaç yeni nadir ve yaygın genetik varyantı ortaya çıkardılar. Ancak bu genetik tuhaflıklar ile GDF15 hormonu arasındaki etkileşim belirsizliğini koruyor. Ekip GDF15’in hiperemezisi tetiklediği fikrini desteklemek için en son kanıtlarını paylaştılar.

Diğer birçok protein gibi, GDF15 seviyeleri de hamilelik sırasında yükselir ve görünüşe göre bazı kadınlar hormona diğerlerinden daha duyarlı oldugu kaydedildi.

Araştırmacılar, henüz akran değerlendirmesinden geçmemiş ön baskılarında, “Bulgularımız GDF15’i (gebelikte mide bulantısı ve kusma) ve HG’nin mekanik kalbine yerleştiriyor ve tedavisi ve önlenmesi için stratejilerin yolunu açıkça gösteriyor.”

Ekip, GDF15 düzeylerinin, hiperemezisi olan yaklaşık 60 kadından oluşan bir grupta, benzer boyuttaki etkilenmemiş hamile kadınlardan ölçülebilir şekilde daha yüksek olduğunu buldular.

Fetally-encoded GDF15 and maternal GDF15 sensitivity are major determinants of nausea and vomiting in human pregnancy

Human pregnancy is frequently accompanied by nausea and vomiting that may become severe and life-threatening, as in hyperemesis gravidarum (HG), the cause of which is unknown. Growth Differentiation Factor-15 (GDF15), a hormone known to act on the hindbrain to cause emesis, is highly expressed in the placenta and its levels in maternal blood rise rapidly in pregnancy. Variants in the maternal GDF15 gene are associated with HG.