Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bazı Mesleklerdeki Kadınlar ‘Yumurtalık Kanseri Açısından Daha Yüksek Risk Altında Olabilir

Bazı Mesleklerdeki Kadınlar ‘Yumurtalık Kanseri Açısından Daha Yüksek Risk Altında Olabilir

Yeni bir çalışma, kuaförler, güzellik uzmanları ve muhasebecilerin yumurtalık kanseri geliştirme riskinin daha yüksek olabileceğini öne sürüyor.

BMJ / Occupational environment and ovarian cancer risk

Mesleki ve Çevresel Tıp dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre satış, perakende, giyim ve inşaat sektörlerinde çalışanlar da daha yüksek risk taşıyabilir.

Ancak çalışmanın yazarları, yumurtalık kanseri riski ile farklı meslekler arasındaki bağlantıları incelemek için daha fazla çalışma çağrısında bulunarak “sonuçlardan elde edilen çıkarımların sınırlı olduğunu” vurguladılar.

Kanada’daki Montreal Üniversitesi’ndeki akademisyenlerin liderliğindeki ekip, yumurtalık kanseri olan 491 Kanadalı kadının verilerini inceledi ve hastalığı olmayan 897 kadınla karşılaştırdı.

Araştırmacılar meslekleri yumurtalık kanseri riskine bağladılar.

Ayrıca, herhangi bir potansiyel işyeri maruziyetini incelemek için bu verileri Kanada iş maruziyeti matrisiyle karşılaştırdılar – örneğin, işteyken belirli bir kimyasalla temas etme olasılıkları daha yüksekse.

Potansiyel olarak etkili faktörleri hesaba kattıktan sonra, bazı işlerin yüksek hastalık riskiyle bağlantılı olabileceğini buldular.

Kuaför, berber veya güzellik uzmanı olarak çalışmış olanların riskin üç kat daha fazla olduğu görüldü.

Bu arada, on yıl boyunca muhasebede çalışan kadınların hastalığa yakalanma olasılığı iki kat, inşaat işçilerinin neredeyse üç katıydı.

Tezgâhtarlar ve satış görevlileri %45 daha fazla risk taşırken, kıyafet yapan veya değiştirenler %85 daha fazla risk taşıyor gibi görünüyordu.

Araştırmacılar, daha yüksek risk taşıdığı tespit edilenlerin, kozmetik talk, amonyak, hidrojen peroksit, saç tozu, sentetik lifler, polyester lifler, organik boyalar ve pigmentler dahil olmak üzere bir dizi “ajana” maruz kalma olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi. ağartıcılar. tamamı için kaynağa bknz