Ana Sayfa İlaç Avustralya, TSSB, Depresyonu Tedavi Etmek İçin, MDMA Ve Psilosibinin Yasal Kullanımına İzin...

Avustralya, TSSB, Depresyonu Tedavi Etmek İçin, MDMA Ve Psilosibinin Yasal Kullanımına İzin Verdi

Avustralya, 1 Temmuz’dan itibaren, sırasıyla travma sonrası stres bozukluğunu (PTSD) ve tedaviye dirençli depresyonu tedavi etmek için  yaygın olarak ecstasy olarak bilinen MDMA’nın ve “sihirli mantarlar”daki halüsinojenik bileşen olan psilosibinin tıbbi ortamlarda yasal kullanımına izin verdi.

Avustralya’nın ilaç düzenleyicisi olan Terapötik Ürünler İdaresi (TGA) tarafından yetkilendirilen bu dönüm noktası kararı, ülkeyi psychedelic ilaçları meşru tıbbi tedaviler olarak tanıyan dünyanın ilk ülkelerinden biri yapacak.

Kararı verirken, düzenleyici kurum, ilaçların TSSB ve depresyonu olan belirli hastalara yardımcı olabileceğine dair “yeterli kanıt” gösterdi, ancak şu anda psychedelics içeren hiçbir ilaç güvenlik ve etkililik açısından tam olarak değerlendirilmedi ve TGA’nın veri tabanına eklendi.

MDMA’yı hem de psilosibini yasaklanmış maddelerden kontrollü ilaçlara yeniden sınıflandıracak, yani artık yasal olarak reçete edilebilir ve belirli amaçlar için alınabilir.

Ayrıca, psikiyatrların klinik ortamlarda ilaçları reçete etme ve uygulama yetkisi almaları için bir yol oluşturacaktır.

Klinik çalışmalarında, psikedelik verilen hastalar kontrollü ortamlarda sağlık uzmanları tarafından yakından izleniyor ve karara göre Avustralya’da psikedelik destekli tedavi almaya çalışan hastalar için aynı durum söz konusu olacak.

Giderek artan sayıda çalışma ve klinik deneyler, psilosibinin potansiyel olarak beynin farklı bölgeleri arasındaki bağlantıyı artırarak tedaviye dirençli depresyon hastalarına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.