Ana Sayfa İlaç Avrupa’da ilk: İlaçlar artık daha hızlı üretilecek

Avrupa’da ilk: İlaçlar artık daha hızlı üretilecek

İlaç endüstrinin üretim süreçlerinde bilim insanlarıyla müşterilerin yan yana çalışabilecekleri Avrupa’nın ilk yeni M Lab™ İşbirliği Merkezi Fransa’da açıldı. Bu sayede Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi ilaçlara daha hızlı ve daha kolay ulaşabilecek.

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi için sağlık alanında önemli bir açılış gerçekleşti. Dünyanın lider bilim ve teknoloji şirketi Merck tarafından gerçekleştirilen açılışta Avrupa’nın ilk dünyanın ise dokuzuncu M Lab™ İşbirliği Merkezi faaliyete geçti. Büyük bir törenle açılan M Lab™ İşbirliği Merkezi, biyofarmasötik imalatçılarına Merck’in bilim insanları ve mühendisleriyle yakından işbirliği yaparak karşılaştıkları en zorlu problemleri çözebilecekleri ve yeni tedavilerin gelişimini ve üretimini hızlandırabilecekleri bir ortam sunmayı amaçlıyor.

İlaçlar daha hızlı, daha güvenli ve daha etkin bir şekilde üretilecek

Açılış töreninde konuşan Merck Yaşam Bilimleri CEO’su ve Merck Yönetim Kurulu üyesi Udit Batra, “ABD, Brezilya, Çin, Güney Kore, Singapur, Japonya ve Hindistan’dan sonra Avrupa’da hızla büyüyen biyofarma sektörü ve dünya genelinde uygun maliyetli tedavilere yönelik talep doğrultusunda müşteriler, ilaçlarını daha hızlı, daha güvenli ve daha etkin bir şekilde üretebilmek için yaptıkları çalışmalarda bizim uzmanlığımızdan faydalanacaklar. Buradaki yatırımımız, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin biyofarmasötik sektöründe büyümesini hızlandıracak” şeklinde konuştu.

Türkiye de faydalanacak

İlk yıl 500 önemli şirkete hizmet vermesi beklenen M Lab™ İşbirliği Merkezi’nin Türkiye’den de bir iş ortağı olduğunu belirten Merck Yaşam Bilimleri CEO’su ve Merck Yönetim Kurulu üyesi Udit Batra, “Türkiye’deki ilk iş ortaklarımızdan biri de Turgut İlaç oldu. Şirkete süreç geliştirme ve “know how” desteği sağladık” ifadelerini kullanırken ”Fransa’nın araştırma ve biofarma alanında Avrupa’nın merkez üssü olarak geliştiğini fark ettik ve son iki yılda Fransa’ya 125 milyon avrodan fazla yatırım yaptık. Merck’in Fransa’da 10 fabrikası, 6 üretim tesisi bulunuyor ve toplam 3 bin 500 kişi istihdam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bilim insanlarının yeni oyun alanı

Merck Yaşam Bilimleri CEO’su ve Merck Yönetim Kurulu üyesi Udit Batra, M Lab İş Birliği Merkezi açılışında, “Müşterilerimizin mühendislerimizle birlikte yan yana çalışabilecekleri, yeni süreçleri test edebilecekleri aktüel bir laboratuvar hayal ettik. M lab’lar bunun için tasarlandı. Amacımız, daha hızlı, daha iyi ve daha güvenli inovasyonların gerçekleştirilebileceği, sorun çözen işbirliği ortamı sağlamak. M Lab işbirliği merkezi, bilim insanları ve mühendislerin yeni oyun alanı olacak. 10 milyon avroluk yatırımla açtığımız merkez müşterilere tamamen donatılmış, GMP dışı pilot ölçekli ve aynı zamanda küçük ölçekli laboratuvar imkânlarının yanı sıra, müşterilerin en güç süreç geliştirme zorluklarını üretim hatlarından etkilenmeden aşmak için uzmanlarımızla beraber çalışabilecekleri bir buluşma merkezi sunuyor” şeklinde konuştu.

Merck Hakkında

Lider bilim ve teknoloji şirketi Merck, sağlık, yaşam bilimleri ve performans materyalleri alanlarında faaliyet göstermektedir. Şirketin yaklaşık 52.000 çalışanı, daha keyifli ve sürdürülebilir bir şekilde yaşamanın yeni yollarını bularak her gün milyonlarca insanın hayatında olumlu bir fark yaratmak için çalışmaktadır. Merck, genom düzenleme teknolojilerini ilerletmek ve benzersiz yöntemler keşfetmekten, akıllı cihazlar kullanarak en zorlu hastalıkları tedavi etmeye kadar her alanda varlığını göstermektedir. 2018 yılında Merck, 66 ülkede 14,8 milyar avro satış yapmıştır.

Bilimsel keşif ve sorumluluk sahibi girişimcilik, Merck’in teknolojik ve bilimsel ilerlemesinin kilit unsurları olmuştur. Merck, 1668 yılındaki kuruluşundan bugüne bu şekilde büyümüştür. Şirketi kuran aile, halka açık şirketin hisselerinin çoğunluğuna sahip olmayı sürdürmektedir. Merck, Merck adının ve markasının küresel haklarına sahiptir. Bu konudaki tek istisna ABD ve Kanada’dır; Merck’in ticaret sektörleri bu ülkelerde sağlık alanında EMD Serono, yaşam bilimlerinde MilliporeSigma ve performans materyallerinde EMD Performance Materials adıyla faaliyet göstermektedir.