Ana Sayfa Ekonomi Avrupa’da doktor maaş gelirleri

Avrupa’da doktor maaş gelirleri

Doctors’ salaries: Which countries pay the most and least in Europe? euronews

Pandemi döneminde tüm hekimler sıkıntı yaşadı hatta vefatlar oldu.

Sağlık personeli, maaşlarından ve çalışma koşullarından büyük ölçüde memnun değil. Buna doktorlar dahil; hem uzmanlar hem de genel pratisyenler.

2022’de Fransa, Almanya, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Türkiye gibi Avrupa ülkelerinde doktorlar protesto için yürüdü, grev olasılığı konusunda uyardı veya greve gitti. Maaşlarının artırılmasını talep ettiler ama aynı zamanda hastanelerindeki personel eksikliğinden şikayet ettiler.

OECD tarafından açıklanan rakamlara göre, çoğu Avrupa ülkesinde doktorların yıllık brüt maaşları 2010 ile 2020 yılları arasında reel olarak arttı. Ancak son on yılda bazı ülkelerde maaşlar reel olarak düştü.

OECD veri seti 25 Avrupa ülkesi için bilgi içeriyor ve doktor maaşları aralarında büyük farklılıklar gösteriyor.

Uzman tablosu görseli yukarıdadır.

Uzmanlar birçok AB ülkesinde 50.000 Euro’dan daha az kazanıyor

Fransa, İtalya ve İspanya’da maaşlar belirgin şekilde 100.000 €’nun altındaydı. Uzmanların 50.000€’dan daha az kazandığı Portekiz ve Yunanistan da dahil olmak üzere AB’de başka birçok ülke var. Bu rakamların tümü, maaşlı uzmanların yıllık brüt ücretlerini yansıtmaktadır.

(Pratisyen Hekim) GP’lere uzmanlardan daha az ödeme yapılmakta. Örneğin, pratisyen hekimlerin ortalama yıllık brüt maaşının 73.408 Avro olduğu, uzmanların ise ortalama 136.375 Avro aldığı Birleşik Krallık’ta uzmanlar yüzde 85 daha fazla kazanıyor.

Almanya’da uzmanlar ve pratisyen hekimler arasındaki fark yaklaşık yüzde 20 ile çok daha az bir oran olmakta.

2021 euronews haberi 

10 Highest-Paying Countries For Doctors

Let’s find out which countries in the world pay their doctors the most.

Doctors are some of the best-paid professionals in the world. Given the expensive cost of education and years of practice, it is only fair for them to earn a competent amount for all those years of struggling at medical school. Also, doctors put themselves at risk to save the lives of patients. Thus, to become a doctor means a tremendous amount of responsibility.

Source: General physician salaries across the world