Ana Sayfa Hukuk&Etik Avrupa’da botulinum toksini (BTX) enjeksiyonu ile ilişkili, muhtemelen iyatrojenik kaynaklı 67 botulizm...

Avrupa’da botulinum toksini (BTX) enjeksiyonu ile ilişkili, muhtemelen iyatrojenik kaynaklı 67 botulizm vakası

Şubat 2023’ün sonlarından 10 Mart 2023’e kadar Almanya’da (12), Avusturya’da (1), İsviçre’de (1) ve Türkiye’de (53) mide içine botulinum toksini (BTX) enjeksiyonu ile ilişkili, muhtemelen iyatrojenik kaynaklı 67 botulizm vakası rapor edildi.

Şu anda mevcut bilgiler, 22 Şubat-1 Mart 2023 tarihleri arasında tüm hastalara vücut ağırlığını azaltma amaçlı tıbbi müdahale yapıldığını göstermektedir.

Detaylı bilgi alınan 63 vakadan 60’ına İstanbul’daki özel bir hastanede, diğer üç vakaya ise İzmir’de özel bir hastanede BTX enjeksiyonu ile tıbbi müdahalede bulunulduğu açıklandı. Botulizmde klinik tablosunun şiddetinin değişken olması nedeniyle başka vakaların tespit edilmesinin mümkün olduğu söylendi.

Hastaların semptomlarının hafif ile şiddetli arasında değiştiği ve birkaç vakanın klinik durumu nedeniyle hastaneye (çoğunun yoğun bakım ünitelerinde) yatması ve botulinum antitoksin tedavisi gerektiği aktarıldı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), AB/AEA vatandaşlarını, şu anda ciddi botulizm riski ile ilişkili olduğu için, Türkiye’de BTX ile intragastrik obezite tedavisi görmemeleri konusunda şiddetle uyardı. 

İngiltere’den sonra Almanya da Türkiye’de mide botoksu yaptıranları uyardı / Sözcü

Alman Robert Koch Enstitüsü, Türkiye’de mide botoksu yapanları uyardı. İstanbul’daki bir hastanede zayıflamak isteyenlere yönelik “mide botoksu“ uygulanan 12 kişinin Almanya’da hastanelik olduğu belirtildi. Hastalarda öldürücü botulinum zehirlenmesi belirtileri görüldü. Robert Koch Enstitüsü, “Botoks uygulananlar hemen doktora başvursun“ açıklaması yaptı.

Mide Botoksu Uygulamaları Sonrası Gözlenen Botulinizm Olguları