Ana Sayfa İlaç AstraZeneca, sürdürülebilirlik çalışmalarıyla dünyanın en önemli listelerinde yer almaya devam ediyor

AstraZeneca, sürdürülebilirlik çalışmalarıyla dünyanın en önemli listelerinde yer almaya devam ediyor

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı kapsamında önemli çalışmalar yapan AstraZeneca, Corporate Knight’ın Global 100 listesinde, CDP A Listesi’nde ve Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yer aldı.

İnsan ve toplum için artı değer üretme isteği ve ihtiyacından yola çıkarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı dahilinde cinsiyet eşitliğinden sürdürülebilirliğe birçok çalışmalar yapan AstraZeneca, Corporate Knight’ın Global 100 listesinde, CDP A Listesi’nde ve Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yer aldı.

Sürdürülebilirlik performansının önde gelen şirketlerinden birisi
Dünyanın en sürdürülebilir şirketlerinin yer aldığı ve her yıl güncellenen Corporate Knights Global 100 Endeksi, 21 Ocak 2020’de açıklandı ve AstraZeneca da sürdürülebilirliğe verdiği önemle bu yıl da listede yer aldı. Şirket, Toronto merkezli medya ve yatırım danışmanlığı şirketi Corporate Knights tarafından, bu yıl 16’ıncısı açıklanan Corporate Knights Global 100 Endeksi kapsamında üç yıl arka arkaya dünyanın en sürdürülebilir 100 şirketinden biri olarak seçildi.

İklim şeffaflığı ve çalışmaları da ödüllendirildi
Hem insanlar hem de dünya için çalışan AstraZeneca aynı zamanda binlerce şirket arasından sıyrılarak CDP’nin iklim değişikliği alanındaki A Listesi’nde dördüncü kez yer aldı. CDP, her sene farkındalık, yönetim ve liderlik alanlarında şirketleri inceleyerek onlara A ile D arasında bir puan veriyor ve listeye sadece çevresel şeffaflık ve performans konusunda dünyanın önde gelen şirketleri girebiliyor.

Cinsiyet eşitliği alanında da ödül aldı
AstraZeneca, özellikle yönetim kademelerinde cinsiyet eşitliğine yönelik uygulamaları ile Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne girmeye hak kazandı. Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi (GEI), politika geliştirme, temsil ve şeffaflık yoluyla toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemeyi taahhüt eden şirketlerin finansal performansını inceliyor ve iş yerinde cinsiyet eşitliğine dair şeffaflık yaratıyor.

AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Ecz. Serkan Barış şunları söyledi: “2019, AstraZeneca için sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunduğumuz önemli bir yıl oldu. Sağlığa erişimin artırılması, çevre koruma, cinsiyet eşitliği, etik ve şeffaflık konusundaki çabalarımızın bu yıl da takdir edilmesi bize gurur veriyor. AstraZeneca’nın sürdürülebilirlik yaklaşımı, sağlığı tüm çalışmaların merkezine koyuyor. Sürdürülebilirlik stratejimizin üç ayağı olan sağlığa erişim, çevre ve etik; toplum sağlığına ve çalışanlarımızın sağlığına hem de çevreye olan bağlılığımızı yansıtıyor. Bütün bunları dürüstlük, saygı ve şeffaflık merkezli, sağlıklı bir iş kültürü ile destekliyoruz. Sürdürülebilirlik yolculuğumuzda toplum, çevre ve işimiz için daha da iyisini yapmayı hedefliyoruz. Corporate Knights, CDP ve Bloomberg tarafından bu yıl da ödüllere layık görüldüğümüz için gururluyuz.”