Ana Sayfa İlaç AstraZeneca & Scorpion Therapeutics’den Onkoloji’de Stratejik İşbirliği

AstraZeneca & Scorpion Therapeutics’den Onkoloji’de Stratejik İşbirliği

AstraZeneca, Scorpion Therapeutics ile önceden hedeflenmesi zor olan kanser proteinlerine karşı, onkoloji tedavisini dönüştürme potansiyeli olan hassas ilaçları keşfetmek, geliştirmek ve kullanıma sunmak için iş birliği anlaşması imzaladı.

Bu yeni iş birliği ile gen ekspresyonunu kontrol eden ve hücre büyümesi ile hayatta kalma gibi önemli hücresel süreçleri düzenleyebilen transkripsiyon faktörleri adı verilen bir protein sınıfına odaklanılacak. Birçok transkripsiyon faktörü, uzun zamandır yeni kanser tedavileri için önemli hedefler ve hastalık etmenleri olarak tanımlanmaktaydı1 ancak daha önce geleneksel ilaç keşif yaklaşımları ile “hedeflenemez” olarak kabul ediliyordu.

Transkripsiyon faktörlerini hedefleme önündeki zorlukların üstesinden gelmeyi ve ihtiyacı olan tedaviyi alamayan hastaların yaşamlarında fark yaratmayı amaçlayan bu iş birliği, Scorpion’un tam entegre ilaç keşfi platformunu AstraZeneca’nın kanser tedavisi için hassas ilaçları geliştirme ve ticarileştirme konusundaki liderliğiyle birleştirecek.

AstraZeneca Onkoloji Ar-Ge Başkan Yardımcısı Susan Galbraith iş birliği hakkında yaptığı açıklamada, “Potansiyel olarak dönüştürücü biyolojiden faydalanmak, bir sonraki kanser tedavilerini keşfetmek için oldukça önemli. Scorpion’un yenilikçi ilaç keşif platformu, son derece doğrulanmış bu kanser hedeflerinin aktivitesini bozmayı taahhüt eden, geniş ilaç keşif araçlarımızda bir dizi yeni modaliteyi araştırma stratejimizle güçlü bir şekilde uyuşuyor.” dedi.

Scorpion CEO’su Dr. Axel Hoos ise açıklamasında şunları söyledi: “İlaç geliştirme ve sağlığın hizmetine sunma alanında önemli bir uzmanlığa sahip olan AstraZeneca ile keşif platformumuzu tamamlayacak bir iş birliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Keşif platformumuz; kimyasal proteomik, yapı temelli ilaç tasarımı ve makine öğrenimi dahil olmak üzere kanser biyolojisi ve tıbbi kimyadaki en son ilerlemelerden faydalanıyor. Bu iş birliğinin Scorpion’un kanserle yaşayan daha fazla hasta için optimize edilmiş, dönüşümsel tedavileri içeren “Hassas Onkoloji 2.0” vaadini yerine getirme çabalarını hızlandıracağını umuyoruz.”

İş birliği anlaşması kapsamında Scorpion keşif ve belirli klinik öncesi faaliyetlere liderlik edecek. AstraZeneca’nın ise en fazla üç ilaç adayının global haklarını lisanslama hakkı olacak. Lisanslama sonrasında AstraZeneca ilgili ürünlerin global çapta geliştirme ve sağlığın hizmetine sunma faaliyetlerinden sorumlu olacak.