Ana Sayfa Tıp&Sağlık Antidepresanlar antibiyotik direncine yol açabilir mi?

Antidepresanlar antibiyotik direncine yol açabilir mi?

Yeni laboratuvar çalışması,, antidepresanlar, tamamen farklı bir ilaç sınıfı olmasına rağmen  bakterileri antibiyotiklere karşı direnç geliştirmeye yönlendirebilir fakat daha fazla çalışmaya ihtiyaç var!

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde 23 Ocak Pazartesi günü yayınlanan çalışmada(yeni sekmede açılır), Guo ve meslektaşları Escherichia coli bakterisini beş yaygın antidepresanın farklı dozlarına maruz bıraktılar: sertralin , duloksetin, bupropion, essitalopram ve agomelatin. İki aylık maruz kalma süresi boyunca ekip, bakterinin altı ilaç sınıfını temsil eden 13 antibiyotiğe duyarlılığını test etti.

Antidepressants can induce mutation and enhance persistence toward multiple antibiotics

Antidepresan dozu ne kadar yüksek olursa, E. coli o kadar hızlı direnç geliştirdi ve iki ay içinde o kadar çok antibiyotik sınıfı direnmeye başladı. Özellikle, iyi oksijenlenmiş laboratuvar tabaklarında yetiştirilen bakteriler, zayıf oksijenli tabaklardakilere göre daha hızlı direnç kazandı!

Antidepresanların bu etkileri insan vücudundaki bakteriler üzerinde gösterip göstermediğini bilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Araştırmacılar: Guo ve Maier, bu araştırmaya dayanarak insanları antidepresan almayı bırakmamaları konusunda uyarıyor. “Depresyonunuz varsa, bunun mümkün olan en iyi şekilde tedavi edilmesi gerekir. Ardından bakteri ikinci sırada, ”